Lezers vragen Baren op Beveland Van de heer W. de Meester uit Alphen aan de Rijn kreeg de redactie het volgende ver zoek. 'Als nieuw lid zou ik graag aan de oudere lezers een vraag willen voorleggen welke betrekking heeft op een gebeurtenis, die zich afspeelde op 17 september 1940. Op die dag voerde een Duitse bommenwerper - een Ju 88A-1 van 7/KG 30 - een noodlan ding uit nabij Kapelle. De handeling is door de plaatselijk aanwezige Duitse lucht afweer eenheid nauwkeurig qua tijd vast gelegd maar niet voor wat de plaats betreft. Mijn vraag/verzoek is of er onder onze leden mensen zijn die deze crash loca tie nader weten aan te duiden zodat de geschiedenis zoals hiernaast wordt ver meld verder verfijnd kan worden.' KG 30 noodlanding nabij Kapelle Ju 88A-1 (4D+BR) van 7./KG 30 voerde nabij Kapelle een noodlanding uit nadat het toestel, afkomstig van Gilze-Rijen, door Britse jagers was beschoten. Het is zeer waarschijnlijk dat deze machine werd aan gevallen door Flt.Lt. R.L. Smith en Sgt. J. Winstanley, beiden van No. 151 squadron. Zij rapporteerden een als Heinkel herkend toestel te hebben achtervolgd en beschoten maar dat het kans zag om in de laag han gende bewolking te verdwijnen (gegeven de slechte weersomstandigheden zeer goed mogelijk). Twee bemanningsleden liepen hierbij (lichtere) verwondingen op. Het vliegtuig kwam op zijn buik neer en werd daarbij zwaar (40%) beschadigd. Telefoon: 0172-424529 E-mail: w-demeester@planet.nl Vruchtbaarheid, en zuigelingensterfte in Goes en omliggende dorpen gedurende de 19e eeuw. Op vrijdag 24 oktober 2003 verdedigde onze redactievoorzitter, Drs. O.W. Hooger- huis zijn proefschrift in de Aula van de Wageningen Universiteit. Hij vertelde in het kort de strekking van dit onderwerp en enkele pregnante details. Zeeland had de naam een ongezonde pro vincie te zijn. Genoemd werden de Zeeuwse koorts en de malaria. Na een kwartier kwamen de promotors en de promotiecommissie in toga met baret binnen. Elk der leden van de promotiecom missie kreeg de gelegenheid zijn oordeel te geven en vragen te stellen. Nadat die tot tevredenheid waren beantwoord trok de commissie zich terug voor beraad. Na terugkeer werd het verlossende woord gesproken en werd de doctorandus doctor. Proficiat Otto! De redactie Het boek is verkrijgbaar bij de auteur voor de prijs van 22,50. Telefoon: 0113-312597 of 0118-631469. In één van de volgende Spuijes zal een boekindruk over Baren op Beveland wor den geplaatst. 23

De Spuije | 2003 | | pagina 25