'De Buitenplaats Kloetinge door de eeuwen heen' Dit artikel is gepubliceerd in het tijdschrift De Woonstede, nummer 134, van juni 2002. Het is een uitgave van de Konink lijke Vereniging der Historische Woonste den van België en van de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Bui tenplaatsen (P.H.B.) en van de Neder landse Kastelenstichting. Het verschijnt om de drie maanden en kost 6,20. Bijna alle artikelen in dit nummer hebben betrekking op België. Tussen al dat Belgi sche geweld trof ik slechts één artikel aan dat over Nederland gaat: 'De Buitenplaats Kloetinge door de eeuwen heen'. De auteurs zijn Marian Lenshoek en Ronald van Immerseel. Deze laatste is verbonden aan de P.H.B. Zijn belangstelling voor het onderwerp zal niet alleen bepaald zijn door het feit dat hij historicus is, maar ook van wege het feit dat hij een aantal jaren in Kloetinge gewoond heeft. De Buitenplaats Kloetinge omvat de gebou wen en gronden (tuinen) die nu eigendom zijn van de familie Lenshoek. De auteurs leiden hun onderwerp in met het besteden van enige aandacht aan de geschiedenis van het dorp Kloetinge. Het dorp is 1000 jaar geleden ontstaan als (6e) Vikingen burcht in Zeeland. Een vluchtheuvel opge worpen om zich tegen de Vikingen te beschermen. Het dorp zelf stamt uit de ll-12e eeuw. In de 13-14e eeuw telde Kloetinge meerdere kasteelbergjes. De belangrijkste ervan ligt in de huidige tuin van de familie Lenshoek. Vermoedelijk werd deze bewoond door de heren van Clotinge. In de 80-jarige oorlog deed de kasteelberg dienst als verdedi gingswerk. De Buitenplaats Kloetinge stamt uit het einde van de 17e eeuw en bestond uit een hoofdhuis en een koetshuis. Deze werd uit gebreid met het rentmeesterskantoor uit 1616, de koetsierswoning uit 1893 en de voormalige 17e-eeuwse pastorie. De veron derstelling dat de buitenplaats pas aan het einde van de 19e eeuw ontstaan is, als afscheiding van de andere buitenplaats, het Jachthuis, is onjuist gebleken. In 1895 komt de buitenplaats in bezit van de familie Lenshoek. In 1924 wordt het 17e eeuwse hoofdhuis vervangen, door de in de stijl van de Amsterdamse School gebouwde villa. Ook de tuin wordt uitvoerig beschre ven; zowel de geschiedenis als de opbouw ervan. Wie meer over de Buitenplaats Kloetinge wil weten, kan ik dit artikel van harte aan bevelen. Misschien brengt het U in de ver leiding om een bezoek te brengen aan de tuin van de buitenplaats. In mijn ogen bepaald geen slecht idee. H.F.M. de Potter A/5. 1. De bebouwing van de buitenplaats Kloetinge vanaf het Geertesplein gezien. Van links naar rechts: koetsierswoning en koetshuis; de in 1924 door architect Goethals gebouwde villa; op de hoek de oude pastorie waar Chr. H.D. Buys Ballot is geboren; uiterst rechts het rentmeesterskantoor. (Foto mevr. M. Lenshoek, 2002.) 30

De Spuije | 2003 | | pagina 32