Reacties van lezers Van de heer C.D. van Noppen ontvin gen wij een reactie op het artikel: 'Om enig goud en zilver'. Het blijkt dat er in het artikel twee maal een verkeerde tenaamstelling van de bur gemeester van 's-Gravenpolder staat. Het betreft namelijk niet Daniel Noppens, maar Daniel van Noppen. Dit is overigens geen 'fout' van de schrijver. Men was in het begin van de negentiende eeuw niet altijd even consequent in de notatie van namen, ook niet in officiële stukken. Uit de gene alogie van Noppen, die komend voorjaar verschijnt, nog enkele gegevens over de burgemeester: Daniel van Noppen, boer, schout te 's-Gravenpolder en rond 1830 burgemees ter van 's-Gravenpolder. Geboren op 27-09- 1785 te 's Gravenpolder, getuigen Apollo- nia van Noppen en Jacobus Stevens, overleden 12-04-1852 te 's Gravenpolder. Gehuwd met Wilhelmina Haverhoek. Van de 13 kinderen zijn er 10 jong overleden. Daniel was boer en woonde op de boerderij 'Plantlust' aan de huidige Provinciale weg in de Bordewagenhoek. Hij was schout te 's-Gravenpolder en reeds vanaf de inwer kingtreding van het 'Reglement op het bestuur ten plattelande in de provincie Zeeland', van 23 juli 1825, burgemeester. Krachtens artikel 17 van dit Reglement werden de burgemeester, de assessoren en de raadsleden voor zes jaar gekozen. De aftredenden waren terstond herkiesbaar. Burgemeester van Noppen is dan ook in 1832, 1838 en 1844 herkozen, en definitief afgetreden op de 2e januari 1850. Hij is dus 24 jaar burgemeester van 's-Gravenpolder geweest. Van Gerard Uijt de Haag, ontvingen wij het volgende bericht: 'Getroffen door de mooie foto van het medaillon op de klok uit 1484 in de stad huistoren in Goes van een paus, op de bin nenzijde van de Spuije, aflevering 60, win ter 2003, is ondergetekende aan de slag gegaan om wat nadere informatie in te winnen. De pauslij st1' geeft als 211, de paus Sixtus IV aan. Hij heette eigenlijk Francesco Delia Rovere, geboren te Celle, bij Savona, in 1414 en overleden te Rome op 12 augus tus 1484. Een beschrijving over deze paus2' geeft uit gebreid verslag van hem, vooral over zijn laatste levensjaren. Wat blijkt: 'Een vroegere studiegenoot, de dominicaan Andreas Zamometic, sedert 1476 aartsbisschop van Granea, keerde zich vanaf 1480 tegen de misstanden aan het pauselijke hof; zijn poging om het Concilie van Bazel te heropenen (1482) en de paus te doen veroordelen, mislukte o.a. door gebrek aan medewerking van keizer Frederik III'. Sixtus liet deze persoonlijke triomf door Botticelli vereeuwigen in een fresco in zijn kapel, de beroemde Sistina (Sixtijnse Kapel) en vaardigde opnieuw het verbod uit te appelleren op een algemeen concilie (1488). Wegens zijn grootscheepse opdrachten en uitgaven voor de stad Rome kreeg hij de eretitel 'Instaurator Urbis' (=Inrichter van de Stad). Tot zover de informatie met betrekking tot deze paus. Vervolgens van bladzijde 409 onder Six tijnse Kapel het citaat: 'De kapel een recht hoekige, ruim 20 m hoge zaal, is versierd met wandschilderingen door o.a. Botticelli' (en anderen) 'de 28 pausafbeeldingen tus sen de vensters zijn van de hand van Botticelli (en anderen). De inwijding van de kapel vond op vrijdag 15 augustus 1483 plaats. Op Maria Hemelvaart dus.3' Een vergelijking met de foto's van de paus in het prachtige boek4' geeft geen pasklare oplossing welke paus wordt afgebeeld op het medaillon, doch met vrij grote zeker heid durf ik te stellen dat de afgebeelde paus, de eerste paus, dus Petrus is. Want op een foto5' staat mijn inziens dezelfde persoon afgebeeld. Hij omklemt hier echter een paal'. Aan de redactie van de Spuije heeft de heer 9

De Spuije | 2004 | | pagina 11