eens te zingen op het feest van O.L. Vrouws Bezoekinge. En vorders noch om alle Zon dagen in het begin van de Processie te zingen het gebed Inviolata, Intacta, enz. Daarenboven heeft hy verscheide aalmissen by testament voor de armen geschikt en daartoe verscheide gemeeten lands nage- laaten enz.' Hierbij staat aangetekend: Wfisse is een voornaam en koomt meermaals voor in de Zeeuwsche Historiën als Wisse Heer Hendrikszoon, en Stichter van Wiskerke: Wisse van Schengen: enz. Zie Smallegange pag. 733, 1361 en 740.' Zaligmakende Slagt-Offerande.' Jaargetijdeland en gaandeland Willem Wisse was geen arme dorpspastoor. Behalve het huis dat hij van zijn ouders geërfd had, had hij zelf een huis in 's-Heer Arendskerke laten bouwen, dat eeuwenlang als 'Het Hooge Huis' bekend stond. Ook bezat hij veel land in de parochies van Oud 's-Heer Arendskerke, Baarsdorp en Heinkenszand. Het meren deel van deze percelen kunnen nu nog teruggevonden worden in de overlopers.4' Willem Wisse zat met het probleem wat er met zijn omvangrijke nalatenschap moest gebeuren. Natuurlijk had hij zijn bezitting en en bloc aan de kerk kunnen vermaken, maar dan zou hij geen enkele garantie heb ben dat zijn nalatenschap beheerd zou wor den zoals hij dat wenste. Er was een betere methode, die in zijn tijd vaak werd toege past. Hij kon het land permanent belasten met een zogenaamde jaargetijde, wat bete kende dat de erfgenaam, en latere eige naars na hem, aan bepaalde voorwaarden moesten voldoen. Die voorwaarden beston den meestal hieruit, dat een deel van de UT. .1. Archief's-Heer Abtskerke, Kadaster, Perceelsgewijze legger, le deel, doos 176. 15

De Spuije | 2004 | | pagina 17