iets definitiefs te zeggen over de herkomst van de voorouders van Willem Wisse. In zijn testament schreef Willem Wisse dat hij een zoon was van Wisse Rogiers en Dorothea. Aangezien het oude huis waarin zijn ouders gewoond hadden in Cropshoek voor de hofstede van Jan Pieters op de Weel gestaan heeft, lijkt het waarschijnlijk dat Willem in 's-Heer Arendskerke geboren is. Het jaar van zijn geboorte kan alleen bij benadering vastgesteld worden. Zijn oudere broer Rogier Wisse werd in 1480 als pastoor van de kerk van Wissekerke (Zuid- Beveland) aangesteld en zal omstreeks het midden van de 15e eeuw geboren zijn. Aangenomen dat Willem en Rogier niet al te veel in leeftijd verschilden, moet zijn geboorte ook omstreeks 1450 plaatsgevon den hebben. Hij zou dan bij zijn dood de leeftijd van ca 70 jaar bereikt hebben. Zijn vader Wisse Rogiers vinden we twee maal vermeld in oude charters. In een vidi mus6' van burgemeesters en schepenen van Goes van een oorkonde uit 1486 lezen we dat heer Lodewijck van Schenghen, Wisse Rogiers, ridder Jacob Cornelisz van Scheng hen en Jan Willemsz bastaard, gezamenlijk een verklaring afleggen dat zij aanwezig zijn geweest bij de overdracht van land van leden van de familie Cock van Opijnen aan hun bastaardbroer Cornelis. Dat Wisse Rogiers in één adem genoemd wordt met leden van de familie van Schengen hoeft natuurlijk niet te betekenen dat hij aan deze familie geparenteerd is, maar bewijst wel dat hij een man van 'standing" was. Het is jammer dat de oorspronkelijke oorkonde niet bewaard is gebleven, want zeer zeker heeft daaraan zijn zegel gehangen, waarop een familiewapen gestaan kan hebben. Voorlopig moeten we het erop houden dat hij mogelijk een functie als baljuw, schout of schepen bekleed heeft. Wisse Rogiers is vóór 1492 overleden. In een kopie van een transportakte uit dat jaar, waarin jonkvrouw Elisabeth van Schenghen, weduwe van Jan de Cock van Opijnen verklaart 2? gemeten land in de Oude Camer onder Heinkenszand verkocht te hebben aan haar zoon Cornelis de Cock van Opijnen, worden als belendingen van dit land opgegeven: 'oost an den breewegh, zuijdt an Alexanders capelrie landt, west an Wijsse Rogiersz arffghenamen, noordt an Jan Ermboutsz WeeZZe'.7' Afb.2. Tekening van de grafsteen van pas toor Willem Wisse, overleden te 's-Heer Arendskerke op 23 oktober 1521. Deze steen is nu ingemetseld onder de toren van de kerk van 's-Heer Arendskerke. Pastoor Wisse schreef zijn testament in het Latijn en moet gestudeerd hebben. In het inschrijvingsregister van de universiteit van Leuven staat in 1467 genoteerd: 'Wilhelmus Wissonis de Ziericzee, in leg., 29 dec.'.s) Als voetnoot heeft de uitgever er het volgende bij aangetekend: 'TJn Guillaume Wittonis fut immatriculé a l'Université de Cologne, le 30 octobre 1459' Aangezien in oude handschriften de 's' vaak fyc;; ïrgfjtf 17

De Spuije | 2004 | | pagina 19