voor een 't' wordt aangezien, kan deze inschrijving ook betrekking hebben op een Willem Wisse, maar die kan qua leeftijd moeilijk de latere pastoor Willem Wisse uit 's-Heer Arendskerke zijn. Leuven lijkt waarschijnlijker, te meer omdat er een con nectie met Leuven bestond. De pastoor legateerde aan zijn nicht Marie Rogiers dochter, die in het klooster 's Hertogendale bij Leuven vertoefde, een bedrag van vier ponden grooten Vlaams om jaarlijks zijn jaargetijde te celebreren. Als zij dit niet wilde aannemen moest dit geld gedeeld worden tussen de kanunniken en kapelaans van Sint Pieter te Leuven voor zijn jaarge tijde. Aan het altaar van Onze Vrouwe te Leuven legateerde hij tien stuivers. Dat zou hij toch niet gedaan hebben als hij zich niet op een of andere wijze verbonden voelde met die stad? De aantekening 'de Ziericzee', kan mogelijk betekenen dat hij daar aan de Latijnse school gestudeerd heeft. Dat een generatie later een 'Rogerus Wisso- nis de Lovanio' ingeschreven werd aan de Universiteit van Leuven is moeilijk te ver klaren. Dit was op 29 december 1500. De enige Rogier Wisse die wij kennen was Willem's broer, die in 1480 pastoor te Wissekerke (Zuid-Beveland) was en in 1487 pastoor van 's-Heer Arendskerke werd. Het lijkt onwaarschijnlijk dat deze Rogier zich vele jaren na die aanstellingen zou hebben laten inschrijven als student te Leuven. De naam Rogier komt in Zeeland in die tijd weinig voor. In de rentmeestersrekeningen Bewesterschelde van de Grafelijkheid van Zeeland uit de periode van 1493 tot 1533 vinden we dat Jan Rogiers en zijn zoon Cornelis Jan Rogiers een ambachtsportie bezitten in Duvenee. Duvenee lag ten oos ten van Yerseke wat nu het verdronken land van Zuid-Beveland is. Het zal geen toeval zijn dat Willem Wisse en zijn broer Rogier ook land in Duvenee bezeten heb ben. Willem heeft dit land aan zijn pete kind Govaert Cornelis Govaerts zoon geschonken. Govaert heeft daar overigens niet lang van kunnen profiteren, want het bewuste land is bij de stormvloeden van 1530 en 1532 verloren gegaan.9' Er waren nog andere banden met Duvenee. Zijn zuster Margriete Wisse Rogiers was getrouwd met Govaert Jans van Duvenee, de zoon van Jan van Duvenee en Anna van Cats. Govaert bezat ruim 29 gemeten ambacht in Duvenee 'in den Zeldijck' dat hij verkregen had door de dood van zijn broer Cornelis. Zijn zoon Lauris Govaertsz (van Duvenee) werd in 1505 geïnstalleerd als kapelaan in 's Heer Arendskerke en is daar in 1521 overleden. Zijn grafsteen met zijn wapen is naast die van Willem Wisse onder de toren ingemetseld. De naam Godevaerd komt al in de 14e eeuw voor in Duvenee. Van 1483 tot zijn dood in 1490 was een Pieter Wisse pastoor in de parochie Duve nee. Dit alles suggereert dat het voorge slacht van Willem Wisse uit het verdron ken land afkomstig was, maar dit te bewijzen is een andere zaak. Twee, waarschijnlijk oudere broers van Willem Wisse met name Hugo en Pieter, hebben de bij- of familienaam 'van Campe' gebruikt. Abelmann heeft in zijn beschrij ving van de grafzerken in de grote kerk van Goes erop gewezen dat in Goes twee fami lies met de naam (van) Campen gewoond hebben en noemt o.a. Cornelis Janss van Campe, die overleden is op 22.11.1545. Op zijn grafsteen in de Maria Magdalenakerk te Goes staat een wildeman die een schild met een druiventros vasthoudt.10' Die drui ventros staat ook op een schildje op de zerk van de Goesse rekenmeester Cornelis Mat- thijsz die in november 1604 overleed en een zoon was van Cornelis Matthijsz en Isa- bauwe van Campe. Er zijn aanwijzingen dat deze Goesse van Campe's afstammen van Pieter Wisse van Campe, de broer van pastoor Willem. De legaten Uit het testament van Willem Wisse blijkt dat hij niet minder dan zes broers en twee zuster heeft gehad. Hiervan zullen alleen zijn jongere broer Cornelis en mogelijk zijn zusters hem overleefd hebben, vandaar dat hij met kwistige hand legaten rondgestrooid heeft aan kerkelijke instellingen en aan neefjes en nichtjes die dit naar zijn mening verdiend hadden. Het is een lange lijst: 18

De Spuije | 2004 | | pagina 20