en daarna op zijn broer Hugo Anneken Comelis Janszoon Poorterdochter, zijn petekind, na haar dood op haar vader Cornelis Wisse, zijn jongere broer Magdalena Jan Pieterszoon van der Campen, natuurlijke dochter en na haar dood op de wettige kinderen van Jan Pierszoon van Campen Pieter, de natuurlijke zoon van Heer Lauris Govaerszoon en daarna op diens wettige kinderen of anders op de kinderen van Cornelis Govaerts. Janne, de weduwe van Hubrecht Janszoon of aan haar zoon Joachim Dorothea, de natuurlijke dochter van zijn oudere broer Heer Comelis Wisse Comelie, de huisvrouw van Cornelis Janszoon Poorter, of haar dochter Anna Janne, de huisvrouw van Lenaert Pieterszoon, zijn nicht Maijken Jacobs, zijn nicht en dienstmeid een gouden munt was voor kaarsen dit land had Willem Wisse gekregen van Martijn van d zijn dood moest dit naar zijn wettige erfgenamen gaan. met een maat tarwe op paasavond voor de armen, twee gemeten land min dertig roeden in Baarsdorp in de Hubersse mercken, gebaand door Jan Jan Willems Joos zoon en belast met het wekelijkse bidden van vijf paternosters en Ave Maria's, kwijtschelding van een erfelijke rent op zijn land in Heinkenszand. een gemet achtentwintig roeden land in de polder van 's Heer Arendskerke bewesten de kerkweg, gebaand door Pieter Adriaenssen van der Stellen. 2V2 gemet 27 roeden land in de polder van 's-Heer Arendskerke, gebaand door Jan Clayszoon. een zilveren lepel. de uitbesteding aan zijn neef Comelis Janszoon poorter, met onderhoud en geld om wat te leren, een zilveren lepel. een zilveren lepel. een erfelijke rente van een half pond grooten dat staat op naam van Aelbrecht Dricx de wagenmaker van Heinkenszand. Weerde en werd gebaand door Willem Adriaens zoon. Na Een jaargetijde Willem Wisse is er echt voor gaan zitten om iedereen te bedenken die tijdens zijn leven iets voor hem betekend had. Wel moesten sommige legatarissen daar iets voor doen. Zo moesten zijn neef en nicht Rogiers een mis opdragen en zijn jaargetijde celebreren in de Sint Pieterskerk van Leuven. Ande ren moesten voor hem bidden. Om zijn eigen jaargetijde in de kerk van 's-Heer Arendskerke te herdenken stelde hij een deel van zijn land beschikbaar. In zijn tes tament beschreef hij precies hoe dat moest gebeuren. De pastoors met de koorgezellen moesten 'singhen die getyden inde Kercke van 's Heer Aernoutskercke deur de octave van de visitatie Marie altyts maeght'. Ver der moesten zij na de hoogmis zijn graf bezoeken 'met de quispel en psalmen'. Zij kregen hiervoor acht stuivers. Maar moch ten zij deze opdracht niet aanvaarden, dan moest elk jaar op kerstavond brood uitge deeld worden aan de huisarmen van 's Heer Arendskerke. Dit moest allemaal betaald worden uit de inkomsten van drie percelen land. Ook moesten de pastoors en de koorgezellen singen alle sondage inde Kercke van Sheer Aernoutskercke in den buijck der selver kercke devotelyk inden Inganck der processien die devote prose inviolata intacta etc.' Daarvoor kregen zijn vier schellingen uitbetaald. Beschrijving van het gaandeland Drie percelen van het gaandeland in Oud 's-Heer Arendskerke, lagen in de Papen- hoek. Ouderen in 's-Heer Arendskerke ken nen deze hoek nog als 'paep'oek' Dat was geen toevallige naam. De opbrengst van papenland was oorspronkelijk bestemd voor het onderhoud van een paap of pries ter. Het land waarop Willem Wisse zijn huis gebouwd heeft en waar ook zijn ouders gewoond hebben, kan oorspronke lijk eigendom van de kerk geweest zijn. De overige percelen die in het testament beschreven staan lagen in de Sint Pieters- polder en onder de nabijgelegen parochie van Baarsdorp.Ook had hij land in Hein kenszand, maar deze konden in de 17e eeuw al niet meer getraceerd worden. De totale oppervlakte van het pakket gaande land bedroeg 29 gemeten 75 roeden, of IIP2 hectare. Dat was een aardig bezit. 20

De Spuije | 2004 | | pagina 22