Boom en Jacob Hoogkamer afstamden van de zusters Pierken en Dorothea Cornelisse Wisse en dus in gelijke graad nakomelin gen van de fondateur waren. Maar hij 'vert- hoont niet te min een exstracxken uut haren boom begrepen in een houte lijste te groot alhier te excijberen'. Ook uit deze stam boom bleek dat Boom en Jacob Hoogkamer tot dezelfde generatie behoorden. Maar Boom had een hogere troefkaart. Zijn vrouw Janneken Croone was 62 jaar en ouder dan Jacob Hoogkamer.14' De Hoogestegers trokken zich snel terug nadat zo duidelijk was gebleken dat zij een hele generatie jonger waren dan de disputan ten. Einde van het proces? Nee, want Jacob bleef beweren betere rechten te hebben. Per slot van rekening was hij een man! Hij gaf als reden:omdat hij is een mansper soon in gelijcke graet als des verweerders huysvrouwe en omdat deselve goederen volle 33 jaer gebruijckt en beseten sijn geweest bij Guilliaeme Bastiaensz Hoogkamer des eijsers Broeder, en te voren oock gebruijckt en beseten sijn geweest bij Bastiaen Jansz Hoogkamer de vader van Guilliame en Jacob Hoogkamer ende dat mede den tijd van 33 jaren off daer ontrent en sulcx in haerlieder struijck en geslachte geradiceert den tijt van 60 jaren ende op hem eijser als outse man hoir ende erffge- naem van voorseide sijnen Broeder gedevol- veert ende gesuccedeert sijn.'. Maar de leden van de vierschaar vonden dat het tes tament geen onderscheid maakte tussen de seksen. Jacob werd dus veroordeeld en moest de kosten betalen. Jacob was een stijfkop en ging in hoger beroep bij het Hof van Holland. We zijn nu twee jaar verder. De eerste zitting vond plaats op 11 augustus 1654. Het Hof ging niet over één nacht ijs en het liep niet erg vlot. Er werd een lange lijst punten opge steld die een voor een bekeken moesten worden. Het duurde tot 1655 voor het Hof uitspraak deed in het voordeel van Marinis Boom en Janneken Croone.15' Marinis Boom is in 1662 overleden, zodat het land op naam van Janneken Croone kwam staan. Het is niet bekend wanneer zij is gestorven is, maar volgens de overloper van 1669 was het goed weer in handen van de familie Hoogkamer. Het is ironisch dat als Jacob Hoogkamer nog geleefd had hij de rechtmatige opvolger geweest zou zijn, maar hij is waarschijnlijk kort na 1665 overleden. Nu was zijn jongere broer Quirijn Hoogcamer aan de beurt. Daarna zouden nog drie generaties Hoogkamer vol gen, tot het goed uiteindelijk in handen kwam van Jan de Bruiker, die een klein zoon was van Jacob Hoogkamer. Het proces voor het Hof van Holland heeft meer opgeleverd dan een succes voor Marinis Boom. Tussen de documenten die in het rijksarchief bewaard zijn bevindt zich de bewuste stamboom die als bewijs van afstamming gepresenteerd werd. Deze geeft zes generaties afstammelingen van Wisse Rogiers en Dorothea. De tak van Cornelis Wisse is uitgewerkt tot aan de families Hoogesteger en Hoogkamer. Het is een fraai gekalligrafeerde kopie van een getekende of geschilderde stamboom die in het huis van de Hoogkamers gehangen moet hebben (afb.3). Mede met behulp van deze stamboom is het mogelijk geweest om een parenteel samen te stellen van Wisse Rogiers en Dorothea.16' Het Hooge Huis staat op instorten In hetzelfde jaar dat Jacob zijn zaak voor het Hof van Holland aanhangig maakte bracht hij een bezoek aan de schepenen van 's-Heer Arendskerke om rapport uit te brengen over de slechte staat waarin het Hoge Huis verkeerde. Op zijn verzoek leg den Schout en Schepenen op 23 Januari 1654 de volgende verklaring af: dat het Hoogh huijs tot Shr.arentskerke, wesende gaende goet, geheel schandelick ende gants desolaat is vervallen binnen den tijt van 30 a 33 jaeren herwaerts, in welcker tijt besitter ofte gebruijcker is geweest Willem Hoogkamer, soo dat het nu bijna op een omvallen staet, als geen dack bijna daer meer op sijne, de glasen, kasijnen, vensters ende deuren gebroken ende eenige wegh genomen, de solders verrot, oock een groot stuck muers uijtgevallen, soo datmen daer genoechsaem een wagen soude connen in stellen, met vordere verclaringe, Indien 24

De Spuije | 2004 | | pagina 26