Het begrafenisfonds te Wilhelminadorp 1908 - 1975 Jan de Jonge In Wilhelminadorp komen op 3 februari 1908 in de gemeenteherberg van J. van Dijke een vijftigtal mannelijke ingezetenen samen. Een alleszins redelijke opkomst voor een dorp met niet veel meer dan hon derd en vijftig huizen. De bijeenkomst wordt gehouden om te bespreken of het wenselijk is dat er een begrafenisvereni ging in Wilhelminadorp wordt opgericht. Enige tijd voor de vergadering was er een commissie ingesteld die moest onderzoeken of er behoefte bestond aan zo een vereni ging. De leden van de commissie, Verburg, J. Minderhoud, M. Rottier jr., A. van Putte, M. Rottier sr. en J. Koopman zijn tot de conclusie gekomen dat die behoefte er zeker is. Minderhoud, die verslag uit brengt, vat het zo samen: er moet wat gebeuren wegens 'de zeer gebrekkige mid delen die in deze gemeente ten dienste van de begrafenissen gevonden worden'. Er wordt dan ook besloten tot het oprichten van een begrafenisvereniging. Vervolgens komen er een aantal praktische problemen aan de orde. Voor het transport van de overledenen moet er in ieder geval een lijkkoets komen. Omdat het te duur is om er zelf een aan te schaffen heeft men bij Afb. 1. Wilhelminadorp met het kerkhof. de al langer bestaande begrafenisvereni gingen in Goes gevraagd wat het kost om hun lijkwagen te gebruiken. Het blijkt dat de Vereniging Eigen Hulp f. 11,- tot f. 17,- per keer vraagt en de Naamlooze Vennoot schap van de Rouwkoets f. 10,- tot f. 16,-. Ook moeten er dragers komen: zij zullen per keer een vergoeding van f. 0,50 krijgen. De vergadering stelt de contributie vast op f. 0,50, terwijl Maatschappij De Wilhelmi- napolder een jaarlijkse bijdrage van f. 20,- zal geven. De oprichters van de vereniging gaan tevreden naar huis: 'Met dankbaarheid kunnen wij op deze zeer geslaagde verga dering terugzien. Vanaf heden 3 februari zal in deze gemeente wijk B. [Wilhelmina dorp was wijk B. van de gemeente Katten- dijke] ieder mensch vanaf één jaar en daar boven met de rouwkoets grafwaarts gebracht worden bij overlijding. Het is te hopen dat wij, hoe goed ook op zich zelf, slechts zelden deze stoet zullen aanschou wen.' (Overigens wordt enkele maanden later besloten om ook kinderen jonger dan een jaar met de koets naar hun graf te brengen.) De volgende dag wordt het eerste bestuur samen gesteld met J. Koopman als voorzitter, J. de Vriend als secretaris en A. van Putte als penning meester. Een van de eer ste besluiten is het aan gaan van een contract voor vier jaar met de N.V. in Goes voor het gebruik van de rouwkoets. Daar naast zullen alle ingeze tenen van Wilhelmina dorp de kans krijgen om zich in te schrijven voor de vereniging. Dat blijkt vrij goed te verlopen want op 6 april is er al voor 2

De Spuije | 2004 | | pagina 4