wordt de school als zodanig gebruikt maar: in het schoollokaal het veel te wen- schen overlaat, dat het voorkomt dat de lijkdienaar de tafel van onder de stoelen en lessenaar moet halen.' Dit probleem wordt opgelost door tafel en banken in het ver volg in de meestoof Holland op te bergen. In de stoof, die vlak achter de kerk staat, is nu het kantoor van De Wilhelminapolder. Intussen is ook besloten de tafel niet meer uit te lenen voor feestelijkheden. Dat wordt op den duur kennelijk toch als ongepast ervaren. Eind 1926 of begin 1927 vraagt Molhoek of het bestuur zijn taken uit wil breiden met de functie van grafdelver. Het bestuur lijkt daar in eerste instantie niet veel moeite mee te hebben, maar de leden krijgen de mogelijkheid om schriftelijk bezwaren in te dienen. Er komt een bezwaarschrift van, wie anders, H. van Belois die het voorstel niet kan begrijpen: 'Aangezien er altoos op de vergaderingen is gewerkt om de laatste eer aan de overledenen zoo netjes mogelijk te doen geschieden en nu zelf de lijkdie naar niet meer terug naar het sterfhuis [kan gaan].' Het verzoek wordt afgewezen. Molhoek zou ook graag zien dat vastgelegd wordt vanaf welke leef tijd van de overledene hij de wete moet doen. Daarbij gaat hij huis aan huis vertellen wie er overleden is. Men besluit dat: 'Bij een overlij den van een kind beneden het jaar de wete door de lijkdienaar niet moet worden gedaan.' In financieel opzicht staat de ver eniging er intussen erg goed voor. Het saldo van het spaarbankboekje ligt rond de zevenhonderd gulden. Omdat de meeste jaren met een positief resultaat worden afgeslo ten blijft het saldo groeien. Het bestuur is van mening dat het geen zin heeft om het nog verder op te laten lopen. Daarom besluit men om aan De Wilhelminapolder te vragen de jaarlijkse bijdrage van f. 20,- stop te zetten. Tevens wordt het loon van de dragers verhoogd van f. 0,50 naar f. 0,75 en worden de kosten van het sterfhuis voortaan ook uit de kas betaald. Wel wordt er bepaald dat er nooit minder dan f. 200 in kas mag zijn. Over de jaren daarna valt weinig te mel den: in 1933 wordt een begrafenistoestel aangeschaft, in 1937 een tweede tafel voor gebruik in het sterfhuis en de kas is zo goed gevuld dat de leden voor het jaar 1938 geen contributie hoeven te betalen. Na de oorlog beginnen de kosten duidelijk te stijgen en wordt het weer belangrijk om de inkomsten te verhogen. Nadat de belo ning voor de lijkdienaar in 1942 was vast gesteld op f. 10,-, stijgt die in 1946 naar f. 17,- en in 1949 naar f. 20,-. Voor de lijk kist wordt ongeveer f. 30,- uitgekeerd. Het zijn eenvoudige vurenhouten kisten die tot beginjaren vijftig bij timmerman Bourgraaf gemaakt worden. Ook het ver voer van de overledenen wordt duurder. J. C. Krijger uit Goes die daar nu voor zorgt koopt in 1949 een nieuwe lijkauto en zijn tarief gaat daardoor van f. 8,- naar f. 15,-. De contributie gaat ook flink omhoog naar f. 2,-. en over het lidmaat schap wordt vastgelegd: 'Dat alleenstaande vrouwen en weduwen verplicht zijn blij- Wilhelminadorp, 17 december 1975» Aan de leden van het begrafenisfonds te Wilhelminadorp. Op de,op 22 oktober 1975» gehouden ledenvergadering van het begrafenisfonds te Wilhelminadorp, is met algemene stemmen besloten tot opheffing van deze vereniging omdat dit fonds, opgericht voor onderlinge hulp bij begrafenissen te weinig kan bijdragen aan de enorm gestegen kosten van de huidige begra fenissen. Na de afwikkeling van de opheffing van het fonds bleek de vereniging nog f. 697,67 in kas te hebben. Besloten werd om van diè bedrag nog k gelijke uitkeringen te doen aan nabestaanden van de leden, die na 20 oktober 1975 overlijden. Het waarnemend bestuur werd opgedragen voor deze uitkeringen zorg te dragen. B.J. van Oost, voorzitter M. Dalebout sekretaris M. Brandt penningmeester p/a Westhavendijk 60. Afb. 5. Besluit tot opheffing van het begrafenis fonds (GA Goes). vend hun contributie te betalen, en dat zij die de leeftijd van 60 jaar bereikt hebben niet meer aangenomen worden als lid van de Begrafenisvereniging.' 6

De Spuije | 2004 | | pagina 8