lil mm De betrokkenheid van de leden bij de ver eniging is in de loop der jaren heel wat minder geworden. Waren er in de eerste jaren enkele tientallen leden op de jaar lijkse vergadering en in de jaren twintig en dertig soms nog een stuk of tien, in 1946 wordt een dieptepunt bereikt: 'Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering welke bezocht werd door het bestuur met een vacature, de bode en 1 lid, wat toch zeker niet getuigd van groote belangstelling.' Na 1965 wordt het nog minder: geen enkel lid zal in de laatste tien jaar van de vereniging de vergadering nog bezoeken. Sinds mei 1942 kwamen de kosten van de lijkkist en het grafrecht van de vrijwillig ziekenfondsverzekerden voor rekening van de vereniging. Het ziekenfonds had in die tijd zo weinig geld in de kas van de vrijwil lig verzekerden dat het in grote problemen zat. Daarom werd het begrafenisfonds ver zocht die kosten op zich te nemen. In 1952 verdwijnt het verschil tussen ver plicht en vrijwillig verzekerden. Tot die tijd deed het ziekenfonds aan de eersten bij overlijden een uitkering die op het laatst f. 50,- bedroeg. De uitkering door de vereni ging komt nu op f. 75,- voor alle verzeker den: grafrechten f. 10,-, lijkdienaar f. 20,-, lijkauto f. 15,- en lijkkist f. 30,-. Van de directeur van De Wilhelminapolder, Min- derhoud, krijgt de vereniging in dat jaar de toezegging dat hij het loon van de dragers 30 25 20 Aantallen 15 10 5 0 zal doorbetalen als ze niet langer dan anderhalf uur weg zijn. Inclusief hun mid dagpauze zijn ze zo in totaal twee en een half a drie uur beschikbaar voor de begra fenis. Voor de tafels en de banken moet in 1958 weer een nieuwe bergplaats gezocht wor den. De laatste jaren stonden ze bij zuster Luteijn in het gebouw van het Groene Kruis maar daar moeten ze weg omdat de garage wordt afgebroken. Nu gaan ze naar Michiel Dalebout, de kastelein van café 't Hoekje, waar de vergaderingen van de vereniging vaak plaatsvinden. Voorwaarde is wel dat hij ze gratis mag gebruiken. De uitkering bij overlijden is voor volwassenen inmiddels f. 98,50 en voor kinderen f. 60,-. Er kan echter f. 15,- minder worden uitge keerd als het niet nodig is om het overlij den rond te zeggen. Op de vergadering van november 1960 zegt de heer Provoost dat hij graag zou zien dat de uitkering verhoogd wordt omdat die, gezien de kosten van een begrafenis, aan de lage kant is. Om een flinke stijging van de uitkering te kunnen betalen zou de con tributie echter drie keer zo hoog moeten worden. Daar is niet voldoende steun voor. Inmiddels is Piet Molhoek al veertig jaar in functie als lijkdienaar en hij vindt het tijd om ermee te stoppen. Hij wil nog wel een jaar aanblijven om de vereniging in de gelegenheid te stellen een opvolger te vin den. Het bestuur besluit Molhoek wegens het jubileum een geschenk te geven van r— I _n ülr I <1 1<=10 11<=30 31<=50 51<=70 >70 onbekend Leeftijden 1920-1930 H 1930-1940 1940-1950 1950-1960 Fig. 1. Begrafenissen Wilhelminadorp 1920-1960 naar leeftijdscategorie. 7

De Spuije | 2004 | | pagina 9