Het gaandeland van pastoor Willem Wisse in 's-Heer Arendskerke Paul Harthoorn Tijdens een onderzoek naar de 19e eeuwse bevolking van Baarsdorp, waarbij ik als bron o.a. het kadaster raadpleegde, vond ik dat zeven percelen bouw- en weiland op naam stonden van Jan den Bruiker, suc- cesseur van Pastoor Willem Wisse' (afb.l). Een eerste poging om deze personen te identificeren faalde. De enige pastoor van die naam die ik kon vinden lag al meer dan 470 jaar begraven in de kerk van 's-Heer Arendskerke, een voldoende reden om aan te nemen dat hij onmogelijk de gezochte persoon kon zijn. Dit was voorbarig. Bij verdere naspeuringen bleek het land in Baarsdorp wel degelijk eigendom te zijn geweest van deze pastoor Wisse. Het zoe ken naar de reden waarom dit feit in de kadastrale legger gememoreerd werd leverde zulke interessante en onverwachte resultaten op, dat het de moeite waard leek om dit hier te publiceren. Op 23 oktober 1521 overleed Willem Wisse, pastoor van 's-Heer Arendskerke. Zijn graf zerk is bewaard gebleven en is, samen met een aantal andere stenen, ingemetseld in de muur onder de toren (afb.2). Er staat de volgende inscriptie op: 'Hier leght begraven Heer WILLEM WYSSE pastor van deser kerke was, sterf anno XVc ende XXI den XXIIIen dach in October Godt heb de ziele' Over zijn leven is heel weinig bekend. Wij zijn in feite meer te weten gekomen over zijn naaste familie en erfgenamen, want Willem Wisse had zich strikt gehouden aan het bijbelse woord:Bestelt Uw huis want gij zult sterven en niet leven>X) en had eigen handig een uitvoerig testament opgesteld, waarin hij tot in de kleinste details beschreven heeft wat er na zijn dood met zijn bezittingen moest gebeuren. Als geleerd man lag het voor de hand dat hij dit in het Latijn deed. Dit testament, dat hij liet inschrijven in het jaargetijdenboek van de kerk van 's-Heer Arendskerke is met het boek zoek geraakt en waarschijn lijk verloren gegaan. Maar om redenen die we later zullen lezen, is er omstreeks het einde van de 16e eeuw een Nederlandse vertaling van gemaakt. Hiervan zijn twee kopieën teruggevonden. Een werd ontdekt in het gemeentearchief van Sluis en is in 1905 gepubliceerd door pastoor G.C.A. Juten.2' Deze kopie is in 1944 verlo ren gegaan. De andere is bewaard gebleven in het archief van het Hof van Holland. Het bestaan van het testament is gememo reerd in Oudheden en Gestichten van Zee land.3' Onder "s-Heer Aartskerke' staat het volgende: 'In het jaar 1510 was aldaar Pastoor Wil lem Wissen; en heeft den 27 Augusti in 't jaar 1518 een testament gemaakt: 't welk in de Latijnsche taal en op parkement geschreven te lezen staat in het Jaargety- boek der gemelde kerke. In dit testament belast hij dat er alle donderdagen een Hoogmis met een Diaken en Onderdiaken zal gezongen worden ter eere van het Alderheiligst Sakrament: met dit beding dat soo dikwils als die Mis achtergelaaten word de inkomsten zullen uytgekeert wor den aan de arme huisgezinnen. Dan begeert hij noch dat onder de voornoemde Misse zoo wel als in de Missen van de Zon- en Heiligdagen gezongen zal worden de Lof- zanf O Salutaris Hostia*. Noch sticht hy een Jaargety voor zijnen broeder Rogiers Wissen. Dan stelt hy ook Zondagsche gebe den in voor zijn ouders Wissen Rogiers, en Dorothea: en voor Hugo, Kornelis, en Adriaan Wissen. Noch heeft hy een stich ting gemaakt om de kerkelijke getijden driemal te zingen in het Oktaaf van het Allerh. Sakrament. En om dezelfde getijden 14

De Spuije | 2004 | | pagina 16