Boekindruk 1719 op de wagen van Jan Glerum met bij zich een zak waarin een ton netje zat, gevuld met sterke drank. Toen ze bij het huis van de Staten- collecteur van de brande rijen, Willem Timmermanse, waren gekomen, kwam deze naar buiten met de vriendelijke vraag of Claas het tonnetje wilde aangeven. Deze weigerde zodat Glerum hem beval van de wagen af te gaan, waarop Claas met het Afb. 2. Dorpsstraat Wemeldinge in de 18e eeuw. (Collectie GA tonnetje wilde doorlopen. Goes.) Timmermanse probeerde dat Claas te verhinde ren, waarop deze zijn mes trok en hij dreigde daarmee te steken. Claas moest voor het gerecht verschijnen, waar de geschiedenis uit de doeken werd gedaan. De verdediging stelde dat Claas inderdaad een tonnetje bij zich had gehad. Niemand had echter onderzocht of er haring, zoute vis of oesters in zaten. De verdachte was echter niet verplicht te ver tellen wat er in het tonnetje zat. Omdat de collecteur hem gedreigd had met een spanhamer de hersens in te slaan was Claas genoodzaakt geweest zijn mes te trekken. Hij had echter geen ander wapen en had zich verdedigend opgesteld: hij was niet de aanvaller! De eiser stelde dat Claas zich niet erg mee gaand had opgesteld en wilde hem bestraf fen met geseling, verbanning voor 12 jaar en tot het betalen de kosten van het proces. De uitspraak luidde: verbanning voor 25 jaar en betaling van de proceskosten. Opm.: Een Statencollecteur was de ontvan ger van de accijnzen in dienst van de Staten van Zeeland. Hij inde de belasting op b.v. sterke drank, Bron: Raze 1575, folio 18. Schone welbetimmerde hofstedenBoerderijbouw in Zeeland van de tiende tot de twintigste eeuw. Een uitgave in samenwerking met de Stichting Historische Boerderij - Onderzoek door P.J. van Cruyningen. Uitgeverij Matrijs, Utrecht 2002. ISBN 90 5345 220 6. Dit boek is in de boekhandel verkrijgbaar voor 29,95. In zijn inleiding stelt de schrijver dat, vooral in Zeeland, veel aandacht besteed is aan de agrarische geschiedenis, maar in vergelijking met de rest van Nederland veel minder aan de boerderijen. De schrijver vindt dit jammer. Vandaar o.a. dit boek. Hij stelt dat: 'meer kennis over de ontwik kelingsgeschiedenis van de gebouwen zal leiden tot een sterker besef van het cul tuurhistorisch belang van de oude Zeeuwse 30

De Spuije | 2004 | | pagina 32