De Keuringsdienst van Waren bracht ook regelmatig zijn bezoekjes aan de suiker- werkfabriek. Er werd gekeken naar hygiëne en er werden monsters genomen van de roomboterbabbelaars.12' Er werd ook gekeken of er werd gewerkt volgens de voorschriften van het kleurstoffenbesluit (er werd natuurlijk veel gebruik gemaakt van allerlei essences en na 1963 kwam er een strenge wetgeving). De kleurstoffen en essences werden geleverd door de firma Gruno uit Amsterdam en de firma Bouchat uit België. B. van de Velde: 'Het was zwaar werk. De werkdagen waren lang. Om 7 uur 's och tends werd het hout onder de kookkachels aangestoken zodat er om 7.30 uur begonnen kon worden. In de winter werd er op zon dagavond een gaskomfoor onder een grote tank van 60 kilo aangestoken, zodat de stroop op maandag vloeibaar was. Later had mijn vader daar wat anders op gevon den. Er werd in de winter een petroleumver- gasser onder een stalen vat aangestoken, zodat we de glucosestroop zo afkonden tap pen.13' We werkten zo'n 12 uur per dag en vooral het trekken van het deeg was hard werken. Vader kookte per 20 minuten een pan met suikerdeeg en zo ging dat de hele dag door'. Recepten: Mocht u tijdens het lezen over babbelaars, babbeluten, polkabrokken en ander lekkers het water in de mond zijn gelopen, geen nood!! Hier volgen wat recepten, overgeleverd door B. van de Velde. Maar let op, als ik u was, zou ik in uw eigen recept geen dertien kilogram suiker gebruiken. Mocht u zich toch vergissen, wij als medewerkers van het archief houden ons aanbevolen alle overige polkabrokken en babbeluten, door u met zoveel liefde gebakken (uiteraard met een kopje koffie), te nuttigen. Hoewel, dertien kilogram En denkt u bij het maken van deze babbe laars nog eens aan mijn overgrootmoeder, die gekleed in de traditionele protestantse Afb. 7. Een blik op de winkel aan de J. A van der Goeskade. Van links naar rechts mevrouw Geense, de zus van mevrouw Geense, de heer Geense. Op de voorgrond B. van de Velde en een nichtje. (Foto familie van de Velde.) 10

De Spuije | 2004 | | pagina 12