opgedroogd, de babbeluten uit de suiker zeven en laten drogen op een plaat. Het archiefje van de suikerwerkfabriek van de familie Geense bevindt zich in het Gemeentearchief van Goes, een aantal in strumenten die in deze suikerfabriek wer den gebruikt, zijn te bezichtigen in het museum 'Omme den Brode' in Zierikzee, in eigendom van NV Zeelandia Doeleman. Met dank aan NV Zeelandia Doeleman te Zierikzee die het mogelijk maakte foto's te maken van de gebruikte materialen. En met dank aan het echtpaar Van de Velde voor hun gastvrijheid en alle informatie die zij verstrekten en de heer Kloosterman voor alle redactionele wijzigingen. Noten 1. Zie voor een zeer uitgebreide beschrijving van de gil den: C. Dekker, 'een schamele landstede'. Goes 2002. Pagina 301-334. 2. Zie archief van de stad Goes (GAG), inventarisnum mer 679. Voorbodenboek 1567-1666, folio 184v-189v. 3. Zie archieven van de gilden (GAG), inventarisnummer 13, 22 oktober 1698. 4. Zie archief van de stad Goes (GAG), inventarisnum mer 24, resoluties van burgemeester en raden 1718- 1723, folio 177. 5. Zie archief van de stad Goes, inventarisnummer 27 (GAG), folio 117v. 6. Agar-agar (Maleis), gelatineuze substantie, gewonnen uit verschillende soorten gedroogde en gebleekte rood- wieren, voornamelijk op Ceylon, Java en Japan. 7. Het archief van de heer Geense is overgedragen aan het Gemeentearchief van Goes. 8. Bij de firma Hollestelle werden ook kleine walsjes voor de babbelaars besteld. De grote walsen werden in Duitsland besteld. 9 De suiker werd besteld bij Kok, Duvekot of Kriense- Wessel. 10. Geense had ook concurrenten: Noordhoek in de Gan- zepoortstraat, Droogers in de Korte Kerkstraat en Kwakkelaar op de hoek Klokstraat/Kreukelmarkt. 11. Deze walsjes werden in Duitsland aangeschaft. 12. Als ze niet voldeden aan het wettig voorschreven botergehalte dan mocht op de stopflessen en blikjes geen 'roomboterbabbelaars' worden vermeld. 13. De beste stroop werd gemaakt van maïsmeel, K. Geense gebruikte echter stroop van veenaardappelen, die in vaten van 275 kilogram werd geleverd. Afb. 8. Close-up van het eigen etiket: echte Zeeuwse Boter Babbelaars. Fabriek van suikerwerken. Fa. K. Geense Goes. (Foto M. Louis se.) 12

De Spuije | 2004 | | pagina 14