Inhoud Woord vooraf Woord vooraf 1 Van babbelaar tot babbeluut Miijam Louisse2 Een brandstichter ten einde raad W.P. den Toom13 De doofpot van Wissenkerke? J. van Haver14 Herhaling activiteiten 2004 Hanny Louisse 17 Oproep vrijwilligers en 'praots voor 2' 18 Reacties van lezers19 Mededelingen vanuit het museum G.R. Heerebout 20 Zoekplaatje21 De veldwachter en de handhaving van de openbare orde op Noord-Beveland Albert L. Kort22 Speurtocht klederdrachtschilderijen Frank de Klerk 30 Boekindruk: Baren op Beveland Hugo de Potter31 Toen K. Geense in 1926 aan de J.A. van der Goeskade zijn suikerbakkerij begon was dat voor Goes zeker geen nieuwe activiteit. Reeds in het begin van de zeventiende eeuw werden de suikerbakkers in een ordonnantie genoemd. Zij hielden zich ondermeer bezig met het maken van 'amandeltaarten, soesen en suijkerbrooden'. Voor velen zijn deze lekkernijen wel licht beter bekend dan die van Geense en zijn opvolger B.J. van de Velde een paar honderd jaar later: ulevellen, agarblokjes, polkabrokken en babbeluten. We leren ze echter kennen bij het kijkje in de keuken van dit bedrijf dat we nemen in het artikel van Mirjam Louisse. En, voor wie het lezen erover niet genoeg is, als besluit zijn er een paar recepten om zelf mee aan de slag te gaan. Niet alleen suikerwerk kent een lange geschiedenis, ook ongewenste intimiteiten door ker kelijke gezagsdragers zijn helaas niets nieuws. Zelfs in het rustige Wissenkerke kwamen in de achttiende eeuw dergelijke praktijken voor, zo zien we in het verhaal van J. van Haver over dominee Holsappel. Over andere problemen op Noord-Beveland lezen we in het artikel van Albert Kort. Het grote werkgebied en de slechte betaling van de veldwachters maakten dat de handhaving van de openbare orde niet altijd die aandacht kreeg die wenselijk was. Zelfs als we niet rechtstreeks een beroep op u doen zijn er gelukkig lezers die ons aan infor matie helpen, zoals ook nu weer blijkt uit de rubriek 'Reacties van lezers'. Deze keer komen we echter wel met twee concrete verzoeken. In de eerste plaats is Frank de Klerk op zoek naar de verblijfplaats van twee klederdrachtschilderijen, en daarnaast is er een zoekplaatje met een onbekende boerderij. Alle informatie over deze onderwerpen is welkom. Deze Spuije wordt gecompleteerd met onder andere een verhaal over het trieste lot van brandstichter Marinus den Engelsman (zou er een familierelatie zijn met de in het artikel over Noord-Beveland genoemde veldwachter Jacob den Engelsman uit Wissenkerke?), mededelingen uit het Historisch Museum De Bevelanden en in de boekindruk een bespre king van het proefschrift 'Baren op Beveland' van ons redactielid Otto Hoogerhuis. De redactie /gNSE_BIBUo^ <M3EW. EXj> ^odelboaS- 1

De Spuije | 2004 | | pagina 3