Als proef moest men het volgende bakken: - Een groote marsepein - Een amandel-taert - Een beslag van columbijntjes - Een pan gecartelde anijs-saet - En een stampsel tourons - En ligte marsepeijn In de raadsvergadering van 12 maart 17355' werd een verzoek besproken van Joos de Jonge en Huibertus Opsaal, beiden suikerbakkers te Goes. Dit luidde als volgt: 'Is gelesen eene requeste van Joos de Jonge en Huibertus Opsaal, suijkerbakkers binnen dese stad, waar bij te kennen geven dat verscheyde broodbakkers alhier sig ophielden met het medebakken en ver- koopen van amandeltaarten, soesen en suij- kerbrooden, t 'gene de vertoonders verme- ijnen alleen tot hunnen stijl te behooren..'. Omdat in de ordonnantie op het bakkers- gilde niets terug te vinden was over een eventueel verbod op het bakken van deze artikelen, verzochten ze de raad om de bode van de stad alle brood-, peper- en Afb. 2. Walsstoel voor o.a. polka- en kaneelbrok- ken. (Foto M. Louisse.) koekbakkers in de stad Goes, zowel het bakken als verkopen van soezen, amandel taarten, suikerbroden of iets wat dan ook maar op suikerbakkerij leek, te verbieden. Men wilde ook dat er een straf werd vast gesteld van twee ponden Vlaams op elke overtreding. Als Napoleon aan het eind van de acht tiende eeuw de Nederlanden binnenvalt, betekent dit het einde van het rijke vereni gingsleven van de gilden. Het Franse motto: 'vrijheid, gelijkheid en broeder schap' betekende het einde van de controle rende invloed die de gilden uitoefenden op de vrije markt. Het beroep van suikerbak ker zou echter niet verdwijnen. We stappen nu over naar de 20e eeuw. Wij stellen u voor aan een suikerbak ker die werkzaam was in Goes: Boudewijn Jacob van de Velde. Boudewijn Jacob van de Velde werd op 23 juni 1926 in de Wilhelminapolder geboren. Hij werd in 1928 door Karei Geense en zijn echtgenote Jacoba Hoogerland opge nomen als pleegkind. K. Geense werd op 12 april 1897 in de Rijfelstraat 1 in Goes geboren. Hij volgde de ambachtschool in Goes en werd loodgieter van beroep. Omstreeks 1920 was hij werkzaam bij Cornelis Reyerse, die een loodgie terswerkplaats had in de Wijn gaardstraat te Goes. Zijn zuster Tannetje Geense dreef in de ouder lijke woning een kleine tabaks- en snoepwinkel. Waarschijnlijk is K. Geense in de avonduren na zijn werkzaamheden als loodgieter, in het oude keukentje van Rijfelstraat 1, begonnen met het bakken van babbelaars. Na zijn huwelijk ging hij in een oud huisje wonen aan de J.A. van der Goes- kade. In 1926 startte hij aan de J.A. van der Goeskade 23-25 zijn fabriek van suikerwerken. Het pand bestond uit een woongedeelte en een klein win keltje waar de suikerwaren werden verkocht. Achter het winkelgedeelte was de bakkerij. Boudewijn van de 4

De Spuije | 2004 | | pagina 6