Speurtocht naar twee klederdrachtschilderijen Frank de Klerk In de jaren 1980 verscheen een uitvoe rige genealogie van de familie Van Nop pen. Hierin waren foto's opgenomen van twee portretten van een man en een vrouw uit Noord-Beveland. Het zijn afbeeldingen van Jacobus Daniel van Noppen (1787-1832) en zijn vrouw Adriana Maria Zwigtman. De portretten zijn geschilderd door de Noord- Bevelandse schilder Cornelis Zwigtman in 1811 en 1814. De huidige verblijf plaats van de schilderijen is niet bekend. Met name het portret van de vrouw is interessant wegens de ontwikkeling van de Noordbevelandse klederdracht. Zij heeft een wat slappe bewerkte ronde muts op het hoofd, die tot in de nek door loopt. Eronder, maar niet zichtbaar op het schilderij, zal een oorijzer gezeten hebben om de muts op zijn plaats te hou den. Op het voorhoofd draagt ze een brede voorhoofdsnaald, verticaal geplaatst zoals dat op Noord-Beveland gebruikelijk was. Half onder de muts vandaan hangen twee oorbellen, die in de oren werden gedragen. Ze hangen duidelijk niet in een oorijzer. Iets derge lijks is ook te zien op een schilderij van een Noord-Bevelandse vrouw in de museumcol lectie. Op dit portret, gedateerd 1780 en gesigneerd door S. of G. Weger, is duidelijk een oorbel te zien die door de linkeroorlel gaat. Het museum zou graag van de portretten van Zwigtman kleurenrepro ducties laten maken. Hiermee is het verhaal over de Noord-Beve- landse klederdracht, die enigszins in raadselen gehuld is, beter te vertellen. In de nieuwe inrichting van het museum wordt uiteraard ook weer aandacht aan de klederdrachten geschonken. Aan de lezers wordt gevraagd of zij misschien de verblijfplaats van deze twee schilderijen weten zodat een goede kleurenreproduc tie gemaakt kan worden. Overigens heeft het museum interesse voor al het werk dat door Zwigtman is gemaakt. Van deze man is al het een en ander bekend, onder meer uit een artikel in het Archief van het Zeeuwsch Genoot schap uit 1968. Uw reacties graag naar: Frank de Klerk, Historisch Museum De Bevelanden, Westhavendijk 152B, 4463 AE Goes. 0113-228883. Met dank aan dhr. C. van Noppen voor het beschikbaar stellen van de foto's. Afb. 1. Jacobus van Noppen (1787-1832), door C. Zwigtman, 1814. Afb. 2. Adriana Zwigtman, door C. Zwigtman, 1811. 30

De Spuije | 2004 | | pagina 32