Een rondblik in Goes in het jaar 1704 Zoals gebruikelijk spelen de schutterijen in deze oproeren een belangrijke rol. Oranje gezinde schutterijen worden gesteund door winkeliers, zeelui en vissers. De anti-Oranjegezinden/Staatsgezinden vinden hun aanhang bij de middengroepen. De opstand in Zeeland begint in Tholen in april 1702 gevolgd door Goes en Middel burg. Maar nu terug naar Spanje - In 1700 is de Koning, Karei II kinderloos overleden. Zijn grote rijk heeft hij nagela ten aan de kleinzoon van Lodewijk XIV. Opnieuw dreigt een overheersende positie van Frankrijk in Europa. Willem III brengt Engeland, het Duitse Rijk en de Republiek samen in een coalitie om dat te verhinderen. De Spaanse burgeroorlog wordt groten deels in de Zuidelijke (Spaanse) Nederlan den uitgevochten. De Republiek levert een groot beroepsleger voor de daadwerkelijke strijd tegen Frank rijk. Maar ook de gewesten zijn paraat. Zo ook Zeeland. In 's-Gravenpolder wordt de trom mel van de schutterij gerepareerd. En alsof dat nog niet voldoende is wordt alsnog een nieuwe trommel aangeschaft. Ook 's-Heer Abtskerke zit niet stil. Op de dijken worden houten wachthuizen gezet. Gaat U maar rustig slapen. In 1713 eindigt de Spaanse Successieoorlog met de vrede van Utrecht. Als een ding duidelijk is bij de onderhan delingen, dan is het dat de Republiek heeft afgedaan als grote mogendheid. Engeland zal de rol van de Republiek overnemen. Financieel zit de Republiek ook aan de grond. De Zuidelijke Nederlanden komen in het bezit van de Oostenrijkse Keizer (Oostenrijkse Nederlanden). J. Adriaanse Algemene toestand Het jaar 1704 kenmerkt zich door bepaalde spanningen en onrust. In april vertonen zich verscheidene vijan delijke en gewapende 'chaloupen' op de Zeeuwse binnenstromen. Ze hebben al enkele binnenlandse vaartuigen wegge voerd en te vrezen is 'dat zij op het vaste land in de Heerlijkheid van Borssele wel ietwes vijandelijks mogten ondernemen aan personen of goederen'. Het Stadsbestuur besluit baljuw en schepenen van de Heer lijkheid van Borssele te gelasten 'dat bin nen de Heerlijkheid tegen alle onverhoopte invasiën sal worden gehouden een ordente lijke en sufficante wacht in het wachthuis aldaar en daaromtrent'. Wat ook indruk maakt in de stad is de ver overing van Gibraltar door een Engels/Staatse vloot op de Spanjaarden. Uit de Stadsrekening blijkt een uitgaaf aan Majoor Jan de Koek voor 'hetgene hij ver schoten hadde in fictory schieten over Gibraltar den 17 september 1704' Maar het is dit jaar vooral de geweldadige uitbarsting in de straten en vóór het Stad huis van Middelburg die de gemoederen van het Stadsbestuur bezighoudt. Het gaat om enkele groepen rivaliserende regenten. Op 2 februari rapporteert burgemeester Westerwijk vanuit de Statenvergadering over de Middelburgse onlusten. Het notu lenboek vermeldt: 'Burgemeester Wester wijk op heden van de tegenwoordige staats vergadering herwaarts wezende overgekomen, heeft haar edelagtbaren omstandig rapport gedaan van de tumultu- aire beweging en exerabile samenswering, door enige geremoveerde oude regenten, geassisteerd door een opgeraapt uitschot uit de naburige steden, tegen de wettige en gestabiliseerde regering van Middelburg, in die stad op de 26e januari 1704 onderno men en onder de Segen van God Almagtig door de goede borgerie gewapendenhand gelukkig gedempt'Er komt ook een brief 11

De Spuije | 2004 | | pagina 13