van de magistraat van Middelburg op het Stadhuis binnen met het verzoek dat 'sekere personen, schuldig aan de tumultu euze beweging, op den 26 deser in die stad voorgevallen, (in het geval deselve binnen deze stad ofte ressort wierden bevonden) mogten worden geapprehendeerd en op 's Gravensteen gebragt'. Het stadsbestuur besluit een nauw onderzoek te doen. De veren zullen 'alomme' bezet worden en alle verdachte personen aangehouden. De magistraat van Middelburg wordt gefelici teerd 'met de gelukkigen uitslag van het bewuste complot met aanbieding van alle bondgenotelijken bijstand met raad en daad'. Toch heeft het Middelburgse oproer voor Goes nog een gevolg. Er rijzen al snel sterke verdenkingen dat ook de baljuw van Goes, mr. Cornelis Eversdijk, bij het com plot te Middelburg was betrokken. De bestuurlijke situatie Het stadje Goes telt omstreeks deze tijd circa 3500 inwoners. Het stadsbestuur wordt gevormd door een college van twaalf personen, te weten de baljuw, twee burgemeesters en negen sche penen. Elk jaar treden één burgemeester en vier of vijf schepenen af. Dit jaar is bur gemeester Adolf Westerwijk aftredend. In zijn plaats wordt verkoren mr. Mattheus Eversdijk. De andere burgemeester, die dit jaar dus voorzitter wordt, is mr. Cornelis van Sunder. De aftredende schepenen zijn mr. Adriaan Eversdijk, Nicolaas van de Leene, mr. Johan van der Lugt en mr. Johan Leydekker. In hun plaats worden verkoren Marinus Ossewaarde, Johan Dry wegen, Jacobus van der Hoeve en Afb. 1. Plattegrond van Goes, 1696. (Colectie GA Goes.) mr. Nicolaas Sommerzee. De andere vijf schepenen zijn stadsdoctor Gaspar Rontvis, mr. Jacobus Leydekker, mr. Johan van der Hille, doctor Adolf van Oostee en mr. Adri aan Isebree. Baljuw is sinds jaren mr. Cornelis Eversdijk, een vurig prinsgezinde. Hij valt dit jaar in ongunst omdat blijkt dat hij betrokken is geweest bij het oproer te Mid delburg. Hem wordt de toegang tot de stad en jurisdictie ontzegd. Burgemeester Adolf Westerwijk neemt voorlopig de baljuwage waar. In de loop van het jaar wordt tot nieuwe baljuw benoemd Adriaan Vogel, Heer van Steenvliet. Toch komt de oude Cornelis Eversdijk in november nog een keer de stad binnen. Als zijn echtgenote 'doodlijk krank' ligt, krijgt hij toestemming 'gedurende het meeste gevaar van de siekte 12

De Spuije | 2004 | | pagina 14