aldaar te mogen verblijven, mits sig onder tussen in stilheid onthoudende van 's Heeren straten ende uit publijcque bijeen komsten'. Zijn echtgenote overlijdt echter en wordt buiten de stad begraven. Een beter lot valt toe aan een andere oud gediende, de schepen mr. Jacob Leydekker. Hij promoveert tot Gedeputeerde ter Rekenkamer van Zeeland. Het vertrouwen in de zittende Goese Rekenmeester Bernard Schorer wordt namelijk opgezegd. Leydekker bedankt 'haar agtbaren offici- euselijk voor derselver gunst ende deze aan- sienlijke commissie'. Op zaterdag 16 februari 1704 wordt Ley dekker in audiëntie ontvangen om officieel afscheid te nemen. Het notulenboek ver meldt: 'Leydekker, na versogte audiëntie boven gekomen ende op een stoel geplaatst wesende, heeft haar agtbaren voorgedragen dat hij, sig tegenwoordig in zijn functie als Rekenmeester van Zeeland op commissie van haar agtbaren completelijk siende gein- stalleerd, het van sijnen indispensabelen pligt had geagt om haar agtbaren met alle respect te komen bedanken voor de gunstige collatie van het voorseide ampt op desselfs persoon, mitsgaders voor de eer met haar agtbaren in qualiteit als schepen dus lang in een vertrouwelijke correspondentie te hebben mogen regeren'. Burgemeester Wes- terwijk feliciteert hem namens de vergade ring 'waarop de heer Leydekker, na haar edelagtbaren een gelukkige regeringe ende goede harmonie onder den anderen te heb ben toegewenst, van haar agtbaren met alle tekenen van dankbaarheid heeft afscheid genomen'. In zijn plaats wordt tot schepen benoemd mr. Johan Leydekker. Het kerkelijke leven De Hervormde gemeente wordt gediend door vier predikanten, te weten ds. Abra ham Oosterland, ds. Hieronymus Peute man, ds. Petrus Schermer en ds. Francois Sohier. Op 20 juli 1704 overlijdt 'de godsa- lige en welgeleerde ds. Francois Sohier'. Hij kwam in oktober 1703 uit Aardenburg en diende de gemeente dus zeer kort. Zijn opvolger in 1705 is ds. Jacobus Andriessen uit Colijnsplaat, die weldra gevolgd wordt door z'n broer ds. Johannes Andriessen uit Aardenburg in de vacature van de eind 1705 overleden ds. Oosterland. De kerkenraad bestaat uit acht ouderlin gen en acht diakenen. Eens per twee jaar vindt vermaking van de kerkenraad plaats. In 1704 dienen als ouderling Adriaan van Beijsselaar, Michiel Boidens, burgemeester Mattheus Eversdijk, schepen Adriaan Eversdijk, Blaas Janse, schepen Marinus Ossewaarde, oud-schepen Marynis Smyte- gelt en Pieter Sommerzee. Diakenen zijn molenaar Pieter Amper, Willem van der Bilt, graankoopman Jasper Bruijne, Adriaan Eversdijk, Marinus Gorsse, Guiljaam Leene, Jan Soetebier en Pieter Wils. De kerkenraad besluit 'dat van nu voor taan volgens Synodale resoluties en prac- tyke van andere kerken een gehele Sondagl safdeling) uit de Catechismus zal behandeld worden'. Er is ongenoegen over het gedrag van de proponent de Ruyter. Deze neemt de dienst waar voor de oude, zwakke ds. Peuteman, die 'doorgaans is laborerende aan een attacq'. Vooral zijn prediking kan de ker kenraad niet bekoren. Hij gebruikt uit drukkingen die hem geenszins passen en zeer ergerlijk en aanstotelijk zijn. Ds. Peu teman wordt verzocht of zijn eerwaarde de proponent De Ruyter 'na dezen niet meer op de predikstoel zal gelieven te laten komen'. En verder wordt zijn eerwaarde aangezegd 'geen proponent in het toekomende aan te stellen om voor zijn eerwaarde de ordinaire predikdienst waar te nemen zonder commu nicatie met de consistorie'. De kerkenraad adviseert ds. Peuteman dringend 'om rust te gaan genieten' en eme ritaat aan te vragen. Een delegatie, bestaande uit ds. Oosterland, burgemees ter Westerwijk, burgemeester Eversdijk en Pieter Soetebier, bezoekt tijdens de kerken raadsvergadering de predikant en brengt deze boodschap over. Teruggekomen rap porteren ze dat ds. Peuteman 'van sijn gemoed niet konde verkrijgen om emeritus te worden voor en aleer zijn eerwaarde nog enige andere middelen tot zijn herstelling hadde gebruikt'. Bij de Franse of Waalse gemeente is predi kant monseigneur ds. Johan Farcy (Jean 13

De Spuije | 2004 | | pagina 15