Farge). Het Stadsbestuur betaalt zijn trak tement en is ook betrokken bij de verma king van de kerkenraad en de benoeming van een voorlezer en voorzanger in de Waalse gemeente. Er is ook een Mennonieten gemeente in de stad (achter de huizen Lange Vorststraat 7-9). Het Stadsbestuur verleende de opzie ners van de gemeente vorig jaar toestem ming om leden 'van haar gezindheid in den ondertrouw aan te nemen en vervolgens te bevestigen in de houwelyken staat'. Uit dankbaarheid schenken de Mennonieten aan het weeshuis een gift van twintig zilve ren ducatons. De economische bedrijvigheid Zoutnering De zoutnering is omstreeks deze tijd nog volop in bloei, hoewel het aantal zoutpan- nen niet meer zo groot is als in de vijf tiende en zestiende eeuw. Bij het beleg van Goes in 1572 werden de zoutketen ver woest en kwam er tijdelijk een einde aan de zouthandel. In de jaren daarna werd er echter aan het herstel van de handel Afb. 2. Zoutketen. Detail van een schilderij van het darink delven te Zierikzee, ano niem, 16eeuw. (Gemeentelijke musea, Zierikzee.) gewerkt en eind zeventiende en begin acht tiende eeuw investeert men nog steeds flink in zoutketen en pannen. Goes telt een aantal zoutgrossiers en daarnaast zijn er tal van zoutverkopers bij de kleine maat. Het gilde van de panneluiden beklaagt zich in januari 1704 dat 'enige grossiers haar niet ontsien in hun huizen hun geraffineerd wit zout dagelijks met de kleine maat te debiteren en uit te venten, strekkende het- selve tot merkelijke prejuditie van tvoor- seide gilde en directelyk strijdende tegen haar edelmogenden ordonnantie van 23 maart 1673 op de consumptie van het sout geëmaneerd'. Het Stadsbestuur besluit 'de grossiers wel ernstiglijk aan te seggen en te gelasten sig conform de voorseide ordon nantie te reguleren'. Sr. Ysaac Lalleman, die ook brouwersbaas in brouwerij De Claver aan de Beestenmarkt is, krijgt vergunning voor de bouw van een nieuwe zoutkeet aan de oostzijde van de Nieuwe Haven met één zoutpan. Samen met Johannes Hoboke heeft Lalleman in 1702 ook al de zoutkeet gekocht van de Reken meester van Zeeland Bernard Schorer. Ook oud-burgemeester Marynis Drywegen heeft bij de havensluis een zoutkeet. Gezien het bereikte akkoord tussen de gezamenlijke geïnteresseerden in de zout en pannering besluit het Stadsbestuur 'dat van nu voortaan geene panneluiden eerder sullen vermogen te werken ofte sout te sie- den dan met half meert nogte ook inschep pen na de laatste november'. Wijnnering Ook voor de wijnnering zijn er enkele gros siers en wijnkooplieden zoals Lambrecht Coopman, Jacobus Hoogenhoed, Roeland de Kok, Jacobus de Koninck, Nicolaas van de Leene, Joost van der Noot en Paulus de Vriese. Daarnaast zijn er tal van verkopers van brandewijn bij de kleine maat. Dit jaar worden als verkoper van brandewijn toege laten Hendrik Ysselaar, Francois Pilo, Cornelis Cappendijk (aan de westzijde van de kaai), Roeland de Kok en Hubregt van Rosendaal. De prijs van de wijnen is in deze tijd erg hoog. Daarom besluit het Stadsbestuur 'de herbergiers alomme bekend te maken dat ze hun wijnen, buiten de stad Goes gekocht, met geen minder fust zullen vermogen in te slaan als met een oxhoofd (vochtmaat van 233 liter, red.) tegelijk'. 14

De Spuije | 2004 | | pagina 16