geen meestoven genoeg zijn om het gewas bequaam en ten genoegen van de geïnteres seerden in de meenering te kunnen reeden'. Ze kregen toen toestemming om, bewesten de stadshavendijk, ten noorden van hun meestoof'de Hope' een nieuwe meestoof'de Liefde' en een stamphuis te bouwen. Zorgvoorzieningen Onderwijs In de (Duytsche) stadsschool naast Slot Ostende zwaait meester Jan de Zwarte de scepter. In de Latijnse school aan de Bees tenmarkt is dat rector Sebastiaan van den Arke. De Franse school is gevestigd in het pand Beestenmarkt 9. Het stadsbestuur levert dit jaar zowel aan de Latijnse school als aan de Franse school elk 5000 'blocke- len' (hout- of turfblokken, red.). Gezondheidszorg De gezondheidszorg wordt uitgeoefend door twee stadsdoctors, te weten Gaspar Ront- vis en Adolf van Oostee. Doctor Rontvis ontbiedt dit jaar 'de operateur Professor Leusden voor het aan de steen snyden van een arm kind'. Er zijn ook twee stadsvroedvrouwen, name lijk Maria Burggraaf en Petronelleke Balts. Er overlijden dit jaar opmerkelijk veel kin deren van welgestelde burgers. Vijf worden er in het choor of de preekkerk begraven en elf in de nederkerke of de wandelkerk. Zorginstellingen Tot buitenregent van het Gasthuis wordt in de plaats van de tot Rekenmeester van Zeeland gepromoveerde mr. Jacob Leydek- ker aangesteld mr. Adriaan Ysebree. Tot mederegenten van het arm- en wees huis aan de Zusterstraat worden verkoren 'Juffrouw' Schermerhuis, echtgenote van de predikant ds. Petrus Schermer, en 'Juf frouw' Petronella Westhoeve, echtgenote van burgemeester Mattheus Eversdijk. Tot buitenregent van het oude mannen- en vrouwenhuis aan de Zusterstraat wordt ver koren Johan Verlugt en tot Tmitenmoeder' Juffrouw Blasina van Laken, echtgenote van Michiel Boidens. In de plaats van de overle den Josyas Smytegelt en Juffrouw Elisabeth van Oostee, echtgenote van de secretaris mr. Johan Westerwijk, worden tot buitenregen ten verkoren burgemeester mr. Cornelis van Sunder en Juffrouw Maria Boone, echtge note van burgemeester Adolf Westerwijk. Openbare werken Het normale onderhoudswerk aan de stadsgebouwen vindt z'n voortgang. Een blik in het 'huishoudboekje' van de stad toont dat aan. Ter illustratie enkele voor beelden: de weduwe Elena Pauwels ont vangt voor 'het wieden van de marten' 5; Jan Rompu voor het maaien van de stads wallen en Hoogewerve 1.3.4; Marinus van Eegen rekent voor 't schilderen van het stadhuis 2.2.4; Matthijs de Koe decla reert voor reparatie van de watermolen aan de Kleine Kade; de scheepstimmerman Jacob Binnenhof voor reparatie van de stadsboot en de mol; de loodgieters- en schaliedekkersbaas Pieter Wauwelaar voor het herstel van de schaaljedaken van de Franse school, de Latijnse school, de koren beurs en de kerk. Ook wordt een uitgaaf verantwoord voor het matten en krammen van de haven en de zeedijk van 76. Maar ook extra uitgaven blijken uit de stadsrekening. Zo ontvangt Cornelis Wage naar voor het leveren van een soutmate 3; Carel Nieuwenhuyse voor het maken van de lantarenstaecken 12; Cornelis van Savooijen voor het repareren van het orgel in de Grote kerk 67; Wilhelm Tromp voor het maken van een sonnewijzer aan de kleijne kerk aan de Gasthuisstraat 2 en Jan van de Wal voor het leveren van 34.000 straatstenen 167. Nieuws van de gilden Er functioneren wel zo'n twintig gilden, waaronder drie schuttersgilden. Genoemd kunnen worden de ambachtsgilden van de bakkers, vleeshouwers, timmerlieden, sme den, schoenmakers, kleermakers, wevers, kramers (winkeliers), panneluiden en schip pers. Maar ook bestaat er een apothekers- en chirurgijnsgilde en een brandewijnverko- persgilde. De arbeiders en sjouwerslieden zijn georganiseerd in de aan de Blaauwe Steen 3 en 5 gevestigde gildehuizen van het St. Jans arbeiders- of zakkendragersgilde en het Nassau bierdragersgilde. 16

De Spuije | 2004 | | pagina 18