In het jaar 1704 komen de volgende gilden in het nieuws. De schuttersgilden van St. Joris, St. Sebas- tiaan en St. Adriaan. Er zijn drie schutterijen in de stad: het St. Joris of Voetbooggilde, het St. Sebastiaan of Handbooggilde en het St. Adriaan of Kol- veniersgilde 'van de edele Busse'. Elk gilde heeft circa 35 schutters. Het bestuur wordt gevormd door een hoofdman en drie deke- nen (meestal leden van het stadsbestuur). De schutters komen uitsluitend uit de wel- gestelden van de stad. #JL i. Afb. 3. Gezicht op de haven van Goes. Links staan de bedrijfsgebouwen van o.a. een meestoof, terwijl rechts de Hoofdpoort te zien is tussen de bomen. (Collectie Monu- mentendienst, Zeist.) Het arbeidersgilde van St. Jan. Vermeldenswaard is dat dit jaar het aantal leden van het arbeidersgilde, zetelend in het zakkedragershuis aan Blaauwe Steen 3, te talrijk is. Het Stadsbestuur besluit slechts één nieuwe arbeider toe te laten als er twee leden zijn overleden of bedankt hebben. Het chirurgijns- en apothekersgilde. Het bestuur van het gilde richt zich dit jaar tot het Stadsbestuur. Ze betogen 'hoe dat door uw agtbaren bij verscheidene rei zen is vergund dat niemand buiten het gilde vermag de konst der chirurgie en 't raseren, tgeen daer aan dependeert, als mede de konst der pharmacie te oeffenen, tsij in en verkopen of leveren van eenige medicijnen, 't en sij dat hij van de voorseide konsten alvorens sijn proef heeft gedaan' Niettegenstaande deze orders 'so siet men dagelijks dat verscheiden menschen in deze stad en van buijten, de voorseide konsten oeffenen, zo in het verbinden, raseren als de sieken te gaan visiteren en medicijnen te leveren, twelk alles is strekkende tot nadeel van ons en onze gildebroeders'Het gilde verzoekt om een ieder die geen proef gedaan heeft, te verbieden 'in beide konsten iets te ondernemen zoals accidenten te ver binden, te raseren, medicijnen te verkopen, sieken te visiteren en wat dies meer is, tgeen alleen de heren docters medicine toekomt'. Het schippersgilde. Een belangrijk deel van de economische bedrijvigheid verloopt via de beurtschip pers. Er zijn beurtveren op o.m. de Hol landse steden Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Haarlem en Gouda. Het beurt- veer op Dordrecht wordt bediend met een smalschip. Het veer op Rotterdam gebeurt met een vast smalschip en twee kromste venschuiten (er vertrekt een beurtschip op woensdag en de tweede schuit op vrijdag, terwijl het smalschip op zaterdag vertrekt). Op Amsterdam varen drie schepen. Het Stadsbestuur besluit in april 1703 tot de volgende ordemaatregel: 'Voortaan sal door iemand, een schuit begerende en om de vracht moetende worden gedobbeld, op de haven voor de schippersbeurs ofte klap- banke en buyten op de nieuwe kaaye, ten minste tot tweemaal moeten worden geroe pen 'locare', waarna door de presente schippers om de vracht zal moeten worden gedobbeld. Degene die de vracht zal hebben gewonnen zal met de huurder afvaren en zijn touw, losgemaakt zijnde, niet gehouden wezen andermaal tegen een ander te dobbe len, ook niet tegen schippers die de haven komen inzeilen of die aan het hoofd leggen'. 17

De Spuije | 2004 | | pagina 19