Wijziging activiteiten de Westerschelde. Het werd van een verde digingswerk tot een toeristische attractie. De eerste vermelding van een kerk stamt uit 1226. Het onderhoud van de kerk was een voortdurende financiële last voor de dorpsgemeenschap, die dankzij de steun van de ambachtsheren enigszins dragelijk bleef. In oktober 1944 werden de kerk en ook de Afb. 3. Gezicht op Ellewoutsdijk. (Foto uit het boek.) restanten van de toren weggebombardeerd. Wat overbleef werd gebruikt om elders in Zeeland kerken te herstellen. Een oude zie kenhuisbarak van het Engelse leger werd ingericht als noodkerkje. Het nieuwe, hui dige kerkje van Ellewoutsdijk, werd in april 1951 in gebruikgenomen. Tegenwoor dig doet het dienst als cultuurhuis en het noodkerkje degradeerde tot boerenschuur. Het dorp werd ook nog zwaar getroffen door de watersnood van 1953. Er is Elle woutsdijk weinig bespaard gebleven. Conclusie: Het is een mooi boek geworden, met veel wetenswaardigheden en foto's over het dorp. De schrijver heeft dankbaar gebruik kun nen maken van de vele voor handen zijnde ansichtkaarten. Het maakt het boek tot een aangenaam kijkboek. Er was en is veel moois te zien in het dorp. Alleen al het uit zicht op het dorp vanaf het fort roept om een vakbroeder van Vermeer, die ons een gezicht op Ellewoutsdijk gaat schilderen. Terecht schenkt de schrijver veel aandacht aan de familie Van Hattum. Het dorp heeft veel aan deze familie te danken. Jammer dat door het bombarde ment, zowel de bijzondere bui tenplaats als de kerk verwoest en verdwenen zijn. Van de dorpsmolen is jammer genoeg ook niet veel meer over dan de romp. Ik heb het boek met veel genoegen gelezen. Waar vind je nog zo'n dorp? Gelukkig raast het verkeer van en naar Zeeuws-Vlaande- ren via de tunnel niet door maar langs het dorp. Zo blijft het dorp een schone slaap ster, een oase van rust in deze jachtige wereld. Hugo de Potter vrijdag, Lezing over Stormvloeden, overstromingen en ander slecht weer in 10 december de Zeeuwse delta vanaf 1400 tot heden door Adrie de Kraker van het 2004 Instituut voor Geo- en Bioarcheologie van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Plaats: Buijs Ballot College, Bergweg 4, Goes. Aanvang: 20.00 uur. vrijdag, Jaarvergadering. Na de pauze: Lezing met beelden over Verdronken 18 maart dorpen op Noord-Beveland en archeologische vondsten in verband 2005 daarmee door Jan J.B. Kuipers, auteur, redacteur en deskundige in de archeologie. Ook mensen die zich met de verdronken dorpen bezighielden zoals J.C. de Man, A. Hollestelle en P. Zuijdweg komen aan de orde. Plaats Amicitia, Schimmelpenninckstraat 14, Kloetinge. Aanvang: 19.30 uur. 32

De Spuije | 2004 | | pagina 34