Inhoud Woord vooraf Woord vooraf Duiven, bogen en trompetten Johan Boogaard Inleiding bij een rondblik in Goes Hugo de Potter Een rondblik in Goes in het jaar 1704 J. Adriaanse Izaak Ovaa, bodemkundige (1920-2004) Ad Beenhakker In memoriam Jaap Boonman (1936-2004) Mededelingen vanuit het museum Gerard Heerebout Van het kastje naar de muur: autochtone asielzoekers Albert L. Kort Smokkelen W.P. den Toom Presentatie veldnamenboek 's-Heer Arendskerke Alwin Baart Aanwinsten van het museum Frank de Klerk Boekindruk: Ellewoutsdijk, dorp aan de Honte Hugo de Potter Wijziging activiteitenprogramma 1 2 10 11 18 19 20 21 27 29 30 31 32 Uit het artikel van Johan Boogaard 'Duiven, bogen en trompetten' blijkt dat het oudst bekende gilde van Goese handboogschutters, Sint Sebastiaan, al in 1469 bestond. Daarna zouden er nog vele volgen die na kortere of langere tijd weer uit de stad verdwenen. Vaak verdwenen ze zo volledig dat er zelfs in de archieven geen sporen meer van te vinden zijn en we alleen de naam nog kennen. Voor de handboogschutterij 'Jacoba van Beieren' geldt ech ter noch het een noch het ander zodat we in deze Spuije een boeiend verhaal kunnen lezen over de opmerkelijke geschiedenis van deze oude sportvereniging. Met J. Adriaanse als gids maken we vervolgens een tocht door het Goes van 1704. Het is een roerige tijd. Prinsgezinden en staatsgezinden staan tegenover elkaar, ook in Zeeland. Desondanks is er in de stad een bloeiende handel in onder andere zout, wijn, bier en graan. Bij het lezen over de Openbare werken die het stadsbestuur laat verrichten krijg je de indruk dat er de laatste 300 jaar niet veel veranderd is. Werkzaamheden zoals het laten maaien van de stadswallen, het herstellen van de daken van enkele scholen en het maken van lantarenpalen, zullen ook nu nog in de stadsrekeningen voorkomen. Ook Albert Kort laat in zijn artikel over de zorg, of het gebrek daaraan, voor de Noord-Beve- landse armen in de 19e eeuw, zien dat sommige dingen nauwelijks veranderen. Gezinnen werden van de ene gemeente naar de andere gestuurd, zoals tegenwoordig asielzoekers van het ene land naar het andere. Ook toen waren de belangen van hulpzoekende mensen vaak ondergeschikt aan de belangen van de overheden waar ze mee te maken kregen. Verder in deze Spuije enkele verhalen over achttiende-eeuwse smokkelaars, een verslag van de presentatie van het boek over de veldnamen van 's-Heer Arendskerke, geschreven door W.P. den Toom en een bespreking van het J. de Ruiter over Ellewoutsdijk. We hopen dat u enkele aangename uren met deze Spuije zult doorbrengen en wensen u, hoewel het oudejaar nog niet om is, alvast een goed 2005. De redactie 1

De Spuije | 2004 | | pagina 3