Pü De schutterijen hadden hun oefenterreinen aan de zuidzijde van de stad, binnen de wallen. De voetboogschutters en de hand boogschutters tussen de Kreukelmarkt en de stadswal. De kolveniers tussen de Wijn gaardstraat en de stadswal. De namen Schuttershof en Kolveniershof bestaan nog steeds als straatnamen. In de Franse tijd werden de gil den ontbonden. 1798 geldt daar voor meestal als jaartal. In 1806 werd in Goes de sociëteit "Van Ongenugten Vrij' opgericht. De sociëteit vestigde zich op het terrein van de vroegere voetboog schutterij. Zij beschouwden zich dan ook als de opvolger van het voormalige Sint Jorisgilde en namen het motto Van Ongenug ten Vrij' van dit gilde over als verenigingsnaam. De nieuwe sociëteit werd echter geen schuttersvereniging maar een gezelligheidsclub voor heren uit de gegoede kringen en is dat tot op de huidige dag gebleven. Bij Van Ongenugten Vrij' is nooit een boog gespannen of een pijl geschoten.61 De handboogsociëteiten In de tweede helft van de 19e eeuw kwa men in Nederland de handboogschutterijen op. Met name in Noord-Brabant en Zeeland zagen we veel handboogsociëteiten ont staan. In Goes werden in die periode een viertal handboogsociëteiten opgericht. De oudste was 'Altijd in Roeren', opgericht in 1848. Deze handboogschutterij beschouwde zich als de opvolger van de voormalige handboogschutterij Sint Sebastiaan. Ze namen haar devies 'Altijd in Roeren' als verenigingsnaam over. De sociëteit had haar clublokaal in de Prins van Oranje. Een jaar na de oprichting aanvaardde Koning Willem III het beschermheerschap van de vereniging, waarna de officiële naam werd: 'Konink lijke Handboogschutterij Altijd in Roeren'.7' Een archief van deze schutterij is niet bewaard gebleven. Wat wij weten komt uit de tweede hand: krantenberichten en het, weliswaar onvolledige, archief van de handboogschutterij 'Jacoba van Beieren', waar we later op terug komen. In 1872 werd 'Altijd in Roeren' opgeheven. De handboogsociëteit 'Willem Teil' werd in 1857 in Goes opgericht. Ook van deze KONINKLIJKE HKNiJBOOB-SOCHTfElI „Jaoolsa Tra:2. BoUorcn" Et? B O'OEf Aangcbodt So3ra&a±oaiag, 1). BOEL EERE-1UPLOMA O KT SO ST L. DE bij. 7,)jg .3£jarig Kdnaatsdwp,. 6 jüii 'C. isp nESït'tm, KOOTSMASS. Prudent 3. H ARTMAN, Vi«-President J. TiWKANS, Secretaris. z£ «.l C-f Afb. 2. Erediploma, uitgereikt aan L. de Lange in 1884. (Documentatiemap nr. 48. GA Goes.) schuttersvereniging is weinig bekend. Helsloot kan in zijn studie over het Goese verenigingsleven in de 19e eeuw slechts gissen naar de reden van het ontstaan van de vereniging.8' Ook hier geldt dat het archief ontbreekt en dat, naast wat krantenberichten, alleen een gedenkboek uit 1859 van de schutterij 'Jacoba van Beieren' wat mededelingen doet over haar zustervereniging. Omstreeks 1877 is 'Willem Teil' waar schijnlijk ter ziele gegaan. Van de handboogschutterij 'Frank van Borsele' weten we slechts uit de Goese Courant van augustus en september 1884 dat de vereniging bestaan heeft. Dat bestaan was kort en niet eens hevig, want slechts één schieting heeft plaatsgevonden op zondag 14 september 1884. Daarna is er niets meer van vernomen.9' De handboogsociëteit 'Jacoba van Beieren' Op 30 juli 1849 kwamen in het koffiehuis Slot Ostende van J.J. Koens op initiatief 3

De Spuije | 2004 | | pagina 5