In memoriam Jaap Boonman (1936-2004) Een boeiende en deskundige gids Izaak Ovaa was een vriendelijk en behulp zaam man, die altijd bereid was zijn kennis met anderen te delen. Die kennis was heel breed en ging veel verder dan de bodem kunde alleen. Hij was ook een boeiend ver teller met zijn onmiskenbaar Walchers accent en excursies met hem waren altijd een belevenis. Gezien zijn historische belangstelling was het niet verwonderlijk, dat hij tot de oprichters van de Heemkundige Kring De Bevelanden behoorde. Vanaf de oprichting in 1975 tot 1987 was hij bestuurslid. Aan het Historisch Jaarboek leverde hij bijdra gen over 'Bodem en bewoning van Borssele' (1975) en 'De zoutwinning in het zuidweste lijk zeekleigebied en de invloed daarvan op het landschap' (1977). Na zijn pensionering bleef hij Goes trouw. Met zijn vrouw maakte hij nog vele fiets tochten in zijn geliefde gebied en dikwijls verscheen hij nog op excursies en bijeen komsten. Met Izaak Ovaa is een groot kenner van Zeeland heengegaan, en, voor degenen die hem gekend hebben, een behulpzame en trouwe vriend. Op 5 juli 2004 overleed Jaap Boonman in Den Haag (geboren 19 juli 1936 te Ove- zande). Jaap verliet op 13-jarige leeftijd het ouderlijk huis in Ovezande om te gaan stu deren aan het seminarium Hageveld te Heemstede. Later studeerde hij Duitse taal- en letterkunde aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Na het behalen van zijn doctoraal Duits werkte hij als leraar op het Mill-Hill College te Goirle, toentertijd nog alleen gymnasium. Jaap Boonman was trots op zijn Zeeuwse boe renafkomst en hij verbleef graag in zijn geboortestreek. Hij had grote belangstel ling voor de toponymie of naamkunde van de 'Zak van Zuid-Beveland'. Tijdens zijn studie Duits in Nijmegen maakte Jaap over dit onderwerp twee scripties. Onder zoek van regionale persoons- en plaatsna men vond hij van groot belang voor het bestuderen van de historische taalkunde en cultuurgeschiedenis van een bepaalde streek. De door hem gemaakte scripties zijn de afgelopen jaren in enigszins bewerkte vorm uitgegeven door de Heem kundige Kring: J. Boonman - Toponymie van de gemeente Driewegen-Coudorpe en Ovezande, 1995; J. Boonman - Toponymie van de gemeenten Borssele en Oudelande, 1996; J. Boonman - Toponymie van Baarland, 2000. De redactie 19

De Spuije | 2004 | | pagina 21