Presentatie veldnamenboek 's-Heer Arendskerke W.P. den Toom, Toponymie van de gemeente 's-Heer Arendskerke. Uitgegeven door de Heemkundige Kring De Bevelanden. Prijs: 10 euro. Verkoopadressen: Gemeentearchief Goes en Verswinkel Huisson in 's-Heer Arendskerke. Op vrijdag 9 juli 2004 vond in 's-Heer Arendskerke de presentatie plaats van het boek 'Toponymie van de gemeente 's-Heer Arendskerke'. De eerste twee exemplaren van dit veldnamenboek, geschreven door de heer W.P. den Toom, werden daarbij over handigd aan mevrouw M.M.D. Vermue- Vermue, loco-burgemeester van de gemeente Borsele en aan de heer D.J. van der Zaag, burgemeester van de gemeente Goes. In het boek zijn de veldnamen van de voor malige gemeente 's-Heer Arensdskerke bij eengebracht. Totdat deze gemeente in 1970 werd opgeheven, was het één van de meest uitgestrekte gemeenten van Zeeland. Onder de gemeente vielen, naast 's-Heer Arendskerke, de dorpen 's-Heer Hendriks kinderen, Wissekerke, Nieuwdorp en Lewedorp. Tegenwoordig vallen deze dor pen deels onder de gemeente Borsele en deels onder de gemeente Goes, reden voor de Heemkundige Kring De Bevelanden om de eerste exemplaren in het Heer Arends huis aan de vertegenwoordigers van beide gemeenten uit te reiken. De heer Den Toom die in 1960 als school hoofd in de gemeente 's-Heer Arendskerke werd aangesteld, heeft de afgelopen tien jaar aan het boek gewerkt. Het werk resul teerde in de bundeling van honderden veld namen zoals die vroeger in de gemeente voorkwamen. In het boek worden de namen duidelijk ingedeeld in verschillende categorieën. Eerst komen de namen aan de orde die betrekking hebben op dorpen, gehuchten en kastelen. Daarna volgen, steeds in een ander hoofdstuk, de namen van polders en ambachten, de namen van hoeken, de veld en waternamen, de namen van straten en wegen en de namen van gebouwen en bouwwerken. Bij nagenoeg iedere naam staat aangegeven op welke plaats het object waar de naam betrekking op had, gelegen was. Verschillende namen staan vermeld op één van de vijf bijgevoegde kaarten, met de overzichtelijke schaal van 1:10.000. Bij sommige namen worden meer gegevens verstrekt: wat de betekenis van de naam is, of wanneer de bijbehorende plek ontstaan is. Behalve de lijsten met namen staan er in het boek een tiental grote zwartwit afbeel dingen. Het geheel werd door A.J. Been hakker in een historisch kader geplaatst in het eerste hoofdstuk dat gaat over de ont wikkeling van de gemeente. De heer Den Toom onderzocht verschil lende archieven om de achterliggende gege vens bij de namen te achterhalen. Daar- Afb. 1. W.P. den Toom signeert bij de presentatie van zijn boek. naast werd gebruik gemaakt van mondelinge bronnen die zeer belangrijk zijn omdat de veldnamen immers veel in de spreektaal voorkwamen. In de inleiding wijst de heer Den Toom er op dat veldna men vergeten kunnen worden door veran- 29

De Spuije | 2004 | | pagina 31