Gedeputeerde Staten van Zeeland en als honorair lid en voorzitter van de raad Jacobus Cornells van den Broecke, medici- nae doctor te Middelburg. Vogels van diverse pluimage, maar wel een select gezelschap. In artikel 1 van de statuten werd het doel van de vennootschap weergegeven: 'den meekrapwortel op de meest doelmatige wijze tot handelsartikel te bewerken, met den daaraan verbonden handel.' Artikel 2 luidde als volgt: 'De eerste fabriek, daartoe vereischt, wordt gesticht te Goes, en zal den naam voeren van Zuid-Beveland.' Het was de bedoeling om na verloop van tijd, behalve de fabriek Zuid-Beveland, nog één of meer andere fabrieken te stichten. De bouw van de fabriek was door Otto Ver hagen begroot op 100.000,- terwijl het benodigde bedrijfskapitaal werd gesteld op 200.000,-. Het maatschappelijk kapitaal, verdeeld in 300 aandelen, bedroeg 300.000,-. De maatschappij trad in wer king met een bedrag van 180.000,-. Op 10 mei 1852 waren er bij 30 aandeel houders in totaal 130 aandelen geplaatst. Het bestuur van de maatschappij werd opgedragen aan Otto Verhagen, hoofddirec teur (tevens directeur van de eerste fabriek) en Johannes Fransen van de Putte, administrateur. Dr. Salomon Bleekrode werd als adviseur voor de werk tuigkundige en scheikundige aspecten aan het bestuur toegevoegd. Er was, meer dan gebruikelijk, gedacht aan de arbeiders die in de fabriek tewerk gesteld zouden worden. In artikel 35 van de statuten lezen we dat, na uitkering van 7% over het gestorte kapitaal, een deel van de overwinst gestort zou worden in een fonds, bestemd voor 'de bevorde ring van den zedelijken en stoffelijken toe stand van de arbeiders van de maatschap pij. '21> De fabriek Zuid-Beveland De voorbereidingen voor de bouw van de fabriek, gesitueerd op de oostelijke oever van het havenkanaal, begonnen direct na de oprichting van de maatschappij. Op 6 september 1852 werd door de voorzitter van de raad, dr. J. C. van den Broecke, 'de eerste ijzeren kolom met voetstuk van hare eerste fabrijk gezet, ter hoofdplaats Goes van het eiland Zuid-Beveland'. Een in fraaie bewoordingen opgestelde oorkonde herinnert er aan.22) In 1853 was er in de fabriek, die toen gedeeltelijk gereed was, voor het eerst sprake van productie. In het jaarverslag van de gemeente Goes lezen we erover: 'Eene fabriek van verbeterde meekrapberei ding genaamd Zuid-Beveland, welke zich alleen heeft kunnen bepalen tot het maken Afb. 8. Gezicht op Goes vanuit het noorden. Links vooraan de gebouwen van de garancinefa- briek 'Zuid-Beveland', rechts de huidige J. A. van der Goeskade. Aquarel omstreeks 1860, toegeschreven aan G. Braam. (Collectie GA Goes.) 10

De Spuije | 2005 | | pagina 12