van plus minus 240.000 nd. pd. (Neder landse ponden kilogrammen) racine, waartoe 8 vaste personen en een afwisse lend personeel van 5 tot 10 man werkzaam waren, wier lonen bedroegen van 5,- tot f8,- 's weeks. In deze fabriek is een stoom tuig geplaatst van 30 paardenkrachten, met twee ketels.'™ Tegelijkertijd was tegenover de fabriek, aan de overzijde van het havenkanaal de garancinefabriek van de arts dr. C. A. van Renterghem in bedrijf gekomen.24' In de naaste omgeving waren ook de reeds lang bestaande meestoven De Liefde en De Zon nog in werking. In 1854 waren in de fabriek Zuid-Beveland '16 volwassene manspersonen' werkzaam, waarvan de weeklonen 6,- tot 9,- bedroegen. In de vroege ochtend van 17 februari 1854 ontstond brand in de droog- torens. Omdat de brandweer met alle vier de spuiten van de gemeente Goes snel ter plaatse was en er voldoende water beschik baar was, bleef de schade beperkt. Het betekende wel een aanzienlijke stagnatie van het productieproces. In dezelfde periode deden zich problemen voor met het wassen van de meekrapwortels. Dit vond plaats in of vlak aan het havenkanaal. Het leverde een zodanige hoeveelheid afval op, dat de scheepvaart (ook de eigen schepen die ter plaatse moesten lossen) ernstige hinder ondervond. Het resultaat was dat de gemeente de verplichting oplegde een ander systeem toe te passen, waarbij alleen zuiver water op het kanaal werd afgevoerd.25' Gedurende de jaren 1855 en 1856 was er sprake van een aantal van 40 arbeiders die in de fabriek werkzaam waren. Afb. 9. Detail van de atlas van de Haven en het Sas van Goes, door de landme ter van het kadaster W. F. Busink, 1868. De pijl wijst naar de garancinefabriek 'Zuid-Beveland'. (GA Goes.) 11

De Spuije | 2005 | | pagina 13