hoe de Administrateur heeft meenen te mogen ingrijpen in de werkkring van den Hoofd-Directeur en daarentegen heeft ver zuimd de jaarrekeningen op te maken; Het overdreven vertrouwen in den Adviseur die een geheel ander vraagstuk heeft uitge werkt dan hem was voorgelegd, is alzoo de grond-oorzaak van den ongelukkigen toe stand waarin men verkeert. De Hoofddirec teur wiens taak eerst met de fabricage aan vangt, heeft zich ijverig gekweten.' In zijn algemeenheid ging het in de loop van de jaren vijftig in de teelt en de ver werking van de meekrap steeds beter. Men had dankzij forse investeringen kans gezien om de concurrentiepositie flink te verbeteren. Bouman schreef erover: 'Er werd door de verlaagde productiekosten en de gunstige prijzen in het algemeen weer met winst gewerkt. Slechts de Maatschappij van verbeterde meekrapbereiding, onder lei ding van den fabrikant O. Verhagen te Goes, leed zulke verliezen, dat deze onder neming reeds na eenige jaren moest worden geliquideerd.'27> Voor de fabriek Zuid-Beveland was het tij inderdaad niet te keren. Ondanks de niet aflatende inzet en ijver van de directeur werd de productie in april 1857 stilge legd. Tijdens de algemene vergadering op 28 december 1857 werd met 74 tegen 8 stemmen besloten om de maatschappij te ontbinden. Er werd een commissie inge steld die belast werd met de liquidatie van de maatschappij. Deze commissie bestond uit O. Verhagen, C. Pilaar en mr. A. F. Sifflé, advocaat en notaris te Middelburg. Otto Verhagen beschreef tot in detail het verloop van de geschiedenis en gaf dit geschrift - bestemd voor alle belangheb benden - in druk uit. Hij schreef o.a.: 'Ik verscheen in de laatste vergadering, even als in alle vorige, met een gerust geweten van eerlijke en trouwe pligtsvervulling, met een kalm gemoed, doch vol leedgevoel en spijt, van innige spijt! over het treurig einde eener zoo schoone onderneming. Minder, veel minder om het verlies van mijn eigen kapitaal, of om het verlies van mijn tegen woordig middel van bestaan. Maar een terugblik op het verledene, brengt mij zoo vele Vennooten voor den geest, die óf uit vriendschap óf in het vertrouwen op mijne eerlijkheid en bekwaamheid, hunne kapita len aan mij toevertrouwden, en die nu helaas! die kapitalen totaal verloren zullen zien; dit is het wat mij het meeste smart en pijnlijk aandoet. 28) De mooie droom van een bevlogen onderne mer was gedurende tien jaar gaandeweg tot een nachtmerrie geworden en uiteinde lijk uiteengespat. Het feit dat hij door de liquidatie van de maatschappij persoonlijk de kapitale som van 32.000,- verloren zag gaan, was voor Otto Verhagen niet het allerbelangrij kste De fabriek Zuid-Beveland opnieuw in bedrijf Op vrijdag 30 april 1858 vond in logement De Korenbeurs te Goes ten overstaan van notaris L. van der Moer te Colijnsplaat de openbare verkoop van de fabriek plaats. Gebouwen met stoom- en andere werktui gen en verdere aanhoorigheden, uitma kende de Meekrap-fabrijk Zuid-Beve land'). Otto Verhagen, teleurgesteld door het debacle maar niet uit het veld gesla gen, kocht - als enige bieder tijdens de veiling - de fabriek. Hij betaalde er de kapitale som van 64.000,- voor, plus 10.469,95 voor de bijbehorende roerende goederen.29' In 1859 werd het bedrijf - dat toen werkte onder de naam Firma Verhagen Co - weer in werking gesteld. Het had de schijn van een hoopvolle herstart, maar de jaren die volgden verliepen moeizaam en al snel zou blijken dat het rendement niet in ver houding stond tot de grote investering. Dat probleem lag er trouwens voor de hele mee krapindustrie, die geleidelijk aan opnieuw in een neerwaartse spiraal terecht kwam. In 1864 en 1865 was de fabriek Zuid-Beve land alleen nog in bedrijf voor het drogen van wortels. Daarna lag het bedrijf stil.30' Toen in 1868 de Duitse chemici Graebe en Lieberman erin slaagden om uit steenkool- teer verfstoffen te bereiden, betekende dit het begin van het definitieve einde van de hele meekrapcultuur. Vele betrokkenen konden het de eerste jaren nog niet gelo ven. 13

De Spuije | 2005 | | pagina 15