Een geheimzinnige vereniging Gerard Heerebout Voor de Tweede Wereldoorlog heeft er op de Bevelanden naast de Vereeniging 'Museum voor Zuid- en Noord-Beveland' een Oudheidkundige Vereeniging 'De Beve landen' bestaan. De situatie was eigenlijk net zoals tegenwoordig. Er is een museum en een Heemkundige Kring. Ik kwam deze vereniging op het spoor omdat ik een vijftal kleine boekjes bezit, uitgegeven door die vereniging. 1930: A. M. Wessels. Na honderd jaren. De inval der Belgische muitelingen in Zeeland, 16 blz. Afb. 1. A. M. Wessels. Na honderd jaren. De inval der Belgische muitelin gen in Zeeland. (Foto Historisch Museum de Bevelanden.) 1932: A. M. Wessels. Goes en Zuid-Beve land in den Franschen tijd, 24 blz. 1934: A. M. Wessels. De Doopsgezinden te Goes, 16 blz. 1935: H. Vissers. Aanteekeningen over het klokkenspel van de toren der Maria Mag- dalenakerk te Goes. 1936: A. Blanson Henkemans. De Vicarie- of Capelleriegoederen op Zuid-Beveland, 8 blz. Over het einde van de vereniging valt het volgende te melden11: op 15 februari 1943 schenkt de vereniging bij akte 'de verzame ling welke door den heer P. C. de Gelleke met veel moeite in den loop van tal van jaren is bijeengebracht en zich bevindt in de bij genoemde vereeniging in gebruik zijnde benedenkamer in het Gotische Huis te Goes, te weten: le aan de Gemeente Goes, alle boeken, stukken en papieren, en 2e aan de Vereniging 'Museum voor Zuid en Noord-Beveland' te Goes, alle overige voorwerpen' 'De gemachtigde van Mevrouw Weduwe en erfgenamen van den heer P. C. de Gelleke verklaart met dezen afstand accoord te gaan'; de schenkingsakte is dan ook medeondertekend door M. de Gelleke. Andere ondertekenaren waren? Buijse, A. C. van Liere, C. P. Lenshoek. Joh. Pilaar, AL? Bommel van Vloten en A. M. Wessels. We weten tot op zekere hoogte wat er zich in die benedenkamer heeft bevonden uit een ingevuld formulier van 30 september 1941 'Aanvraag om vrijstelling van inleve ring van voorwerpen van hooge weten schappelijke, geschiedkundige of kunst waarde, van antiquiteiten en van als handwerk waardevol volksgoed (Artikel 5 der Verordening)'. De verordening had betrekking op het inleveren van metalen. Het betreft een koperen ketel, een schuim spaan, een doofpot, een hangketel, een ton deldoos, een ketel, een bord, een lantaarn, een solferbak, een lamp, drie blakers, een theelicht, vijf schoorsteengarn., een collec tie gewichtjes en een theepot. In totaal 22 voorwerpen. Het formulier is op naam gesteld van P.C. de Gelleke (in hoedanigheid van voorzitter) van de Oudheidkundige Vereeniging 'De Bevelanden' (beroep administrateur). Op de achterzijde van het formulier is de beslissing te lezen: Vrijstelling verleend: getekend A. M. Wessels, Hoofdmuseum- kundige. Het was een klein wereldje in Goes in die tijd. Meer heb ik niet kunnen vinden en in het gemeentearchief heeft navraag niets opge leverd; heel merkwaardig, gelet op de kleine schaal van toen. Vermoedelijk is de oorlog er schuld aan dat er geen archiefma teriaal bewaard gebleven is. Mijn vraag is dus: wie weet er iets af van deze vereniging? Noot: 1 Archief Vereniging Museum voor Zuid- en Noord-Beve land, gedeponeerd in het gemeentearchief Goes. 15

De Spuije | 2005 | | pagina 17