Tentoonstelling zegelstempels uit de sloffen heeft gelopen bij graaf Albrecht van Beieren om tot stad te wor den verheven. Goes kreeg wel enkele klei nere privileges van de vorst, doch niet het gewenste stadsrecht. Een halfjaar na het overlijden van de oude Albrecht had Goes meer succes bij diens zoon en opvolger Willem VI. Toen deze op rondreis was in Zeeland, begin juli 1405, legde Goes haar wensen voor aan hem. In Reimerswaal gearriveerd bevestigde Willem VI alle vroe gere privileges van Goes en voegde daar een deel van de hoge criminele rechts macht aan toe: in Goes konden nu door het eigen bestuur zware misdadigers worden bestraft. Vanaf dit moment werd Goes alleen nog maar als stad aangeduid, een enkele vergissing daargelaten. Het jaartal 1405 en de datum 7 juli is het moment om de stadswording van Goes te vieren. Dat gebeurt dan ook uit volle borst dit jaar. De gemeente heeft een boeiend extra num mer van het gemeentelijk voorlichtingsblad 'Samenspel' geheel aan het feest gewijd. Met een muzikale nieuwjaarsbijeenkomst is de aftrap gegeven voor de viering, die over het hele jaar uitgesmeerd wordt. Allerlei kunstuitingen zullen rond het thema worden uitgewerkt. Ook sport- en andere activiteiten vinden plaats in het kader van Goes-600. Enkele historische krenten uit de pap: 9 t/m 19 maart historische tentoonstelling in de bibliotheek te Goes. 11 maart lezing door Frank de Klerk in de bibliotheek. 22 april culturele avond in de Grote Kerk met mevr.dr. C. Rooze-Stouthamer en prof.dr. C. Dekker. 3 juni opening Historisch Museum De Bevelanden met tentoonstelling over Goes- 600. 28 juni Academische zitting in de Grote Kerk met dr. S. Groenveld, dr. A.L. Kort en prof.dr. C. Dekker. Geïnteresseerden dienen attent te zijn op de agenda van Goes-600. Nog steeds wor den nieuwe evenementen toegevoegd aan de lange lijst. Informatie over Goes600: tel. 0113-249954, fax. 0113-239876, E-mail goes600@goes.nl. internet www.goes600.nl. Volgend op de vorig jaar verschenen publi catie 'Zegelstempels en zegelringen uit Zeeuwse bodem' is op vrijdagmiddag 4 februari 2005 in het Zeeuws Archief te Middelburg een tentoonstelling geopend over dit onderwerp. Onder de titel: 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis' zal t/m 4 juni 2005 de bezoe ker een kijkje gegund worden in het leven van een aantal mensen uit diverse groepen van de Zeeuwse samenleving. Negen mensen komen aan het woord in beeld en geschrift. Zij kunnen dit doen omdat zij zelf schreven of zegelden of omdat er over hen geschreven of namens hen gezegeld werd. De tentoonstelling laat zien welke sporen er van mensen in het (bodem (archief terug te vinden zijn. Zie ook ons activiteitenprogramma 2005 voor een lezing over de zegelstempels en zegelringen. 18

De Spuije | 2005 | | pagina 20