De bevrijding van het noordwestelijk deel van Zuid-Beveland J.L. Kleinepier Het volgende relaas is het verhaal over de bevrijding van een deel van Zuid-Beveland zoals dat nu nog in mijn geheugen vastligt. Volgens mij is hierover weinig bekend, reden voor mij om dit schriftelijk vast te leggen. Maar laat ik me eerst even voorstellen: mijn naam is Jan Leijn Kleinepier, geboren 23 maart 1928 te Zoutelande en in 1937 met mijn ouders verhuisd naar Oud-Sab- binge (gemeente Wolphaartsdijk), waar mijn vader een graan- en meelhandel en maalderij had gekocht. digde kolen lagen ernaast op de vloer. De Duitse commandant was van beroep dokter en paste de Rode Kruis-regels stipt toe. Hij reed van tijd tot tijd op een fiets door het dorp en als zich gewone Duitse militairen in het dorp ophielden of wilden passeren dan werden zij door hem op niet mis te verstane wijze teruggestuurd. Eind oktober 1944 namen de gevechten tot bevrijding van de Westerschelde- monding toe en wer den steeds meer gewonden, deels zwaar, naar het hospitaal (school) gebracht. De commandant kreeg een tekort aan per- Afb.l. Ring te Oud-Sabbinge, eind oktober 1944, Can. Shermantank. (foto H. Heijboer.) Afb.2. Ring te Oud-Sabbinge, eind oktober 1944, Can. Bren-Carrier. (foto H. Heijboer.) Wolphaartsdijk werd door de Duitsers, nadat geallieerde troepen de grens tussen Brabant en Zeeland waren genaderd, tot Rode Kruis dorp verklaard. Het dak van de Hervormde Kerk alsmede de daken van verschillende andere grotere gebouwen werden wit geschilderd met een rood kruis. De openbare school op Wolphaartsdijk werd ingericht als hospitaal. Eén van de lokalen werd 'operatiekamer' en om de temperatuur binnen wat op te voeren werd naast de bestaande 'Godin' kolenkachel nog een tweede exemplaar opgesteld. De beno- soneel en pikte toen burgers van de straat om te helpen. Ik was één van hen en moest de af- en aan rijdende ambulanceauto's helpen lossen en de gewonden naar binnen brengen. In de operatiekamer (schoollokaal) was het druk, met veel amputaties. Aan de achterkant van de school was een deur die uitkwam op een volkstuin, hier was een put gegraven waarin de geamputeerde ledematen wer den gegooid. Met het oprukken van de geallieerden werd de toestand steeds chaotischer en de 20

De Spuije | 2005 | | pagina 22