CJ&rfEeNTE- \VoLPHftRRrój5üt<. Hoofdwegen Ondergeschikte wegen Dijken (zae.) Egbert-Petruspolder »CD Westkerkepolder >(3) Westeriandpolder Oud-Sabbingepolder 5 Zuiderlandpolder 6 Nieuw-Sabbingepolder 7 Polder Broeder en Zuster 8 Zuidvlietpolder 9 Oosterlandpolder 10 Fredericuspolder 11 Oost-Nieuwlandpolder 12 Heerenpolder 13 De-Perponcherpolder 14 Wilhelminapolder 15 Schengepolder Afb. 3. Detail kaart Gemeente Wolphaartsdijk. terugtrekkende Duitse troepen negeerden de Rode Kruis regels volkomen en trokken door het dorp verder westwaarts richting Sloedam Walcheren (A. op tekening). Op zondagavond 29 oktober 1944 gingen de Duitsers over tot het in de lucht laten vlie gen van een munitieschip dat in het kanaal tussen Goes en Wilhelminadorp lag. Met mij hebben velen in het dorp dit vuurwerk staan bekijken. 's Nachts was het in onze straat erg onrus tig door plukjes terugtrekkende Duitsers die hier en daar zelfs probeerden huizen binnen te komen omdat ze er blijkbaar genoeg van hadden. In de ochtend van 30 oktober 1944 ging het gerucht dat de Canadezen inmiddels in Goes zouden zijn. Ik ben toen op de fiets van Oud-Sabbinge naar Goes gereden en bij 's-Heer Hendrikskinderen zag ik de eer ste Canadese tank, maar die was wel van de dijk gekanteld en lag in een sloot. In Goes, op de Grote Markt, was het al een beetje bevrijdingsfeest met veel Canadese troepen. Dit gezien hebbende ben ik op mijn gammele fiets vlug teruggereden naar Oud-Sabbinge met de boodschap dat Goes was bevrijd. Uit de ondergrondse, onderduikers en enkele personen uit de bevolking van Oud- Sabbinge werd een groep gevormd die besloot om de polders ten westen van het dorp te zuiveren van Duitsers. Van de deel nemende personen kan ik mij nog de namen herinneren van Bram van Weele (had de hele oorlog een revolver in zijn bezit) en een ondergedoken politieman, Bartels genaamd. Men beschikte over enkele kleine wapens en op de fiets trok ken wij in de loop van de morgen de pol ders in waar, op verschillende boerderijen, o.a. die van De Jager en die van Van Strien, zich Duitsers hadden verstopt. Zonder veel problemen gaven zij zich over. 21

De Spuije | 2005 | | pagina 23