Zo werd boerderij na boerderij doorzocht. Aan de toenmalige zeedijk in de buurt van het gemaal 'De Piet' werd een vrij grote groep Duitsers (B. op tekening) gesignal eerd die aanvankelijk probeerden weg te komen, maar toen ze in de gaten kregen dat ze de verkeerde kant op gingen, gaven zij zich alsnog over. In de betreffende polderwegen hadden de Duitsers op verschillende plaatsen landmij nen ingegraven en één van hun eigen terugtrekkende vrachtauto's was hiervan het slachtoffer geworden (C. op tekening). Naar schatting waren 125 Duitsers gevan gen genomen en ontwapend. Deze wapens werden verzameld in de laadbak van een vrachtauto die zich inmiddels ook bij de groep had gevoegd. Eerst wist de groep niet goed wat men met de gevangenen moest doen, maar uiteindelijk werd besloten oost waarts te gaan in de veronderstelling dat we op een gegeven ogenblik wel een Cana dese patrouille zouden ontmoeten. Juist na het dorp Oud-Sabbinge op de dijk naar Wolphaartsdijk zagen we een groep voer tuigen naderen, waar onder ander vijf tanks deel van uitmaakten (D. op teke ning). Vanuit de groep werd contact gezocht met de militairen en als resultaat kwam uit elke tank een militair. Deze heb ben de hele groep Duitsers nogmaals gefouilleerd en ze daarna van onze groep overgenomen om ze verder af te voeren. Door de actie van deze groep waren de pol ders, op de tekening gemerkt met 1, 2, 3 en 4 op maandagmiddag 30 oktober 1944 al van Duitsers gezuiverd vóór de eerste Canadese colonne was gearriveerd. De genoemde tankcolonne is na het opont houd, vanwege het overnemen van de Duitse gevangenen, verder de kern van Oud-Sabbinge binnengereden. Hiervan heeft mevrouw Hannie Heijboer, dochter van de hoofdonderwijzer de heer L.J. Heijboer, de hierbij geplaatste foto's in de Ring gemaakt. (Op de tekening aangegeven met E, F en G, dit betreft het deel van de Ring tussen de Prins Bernhardstraat en de Bijsterweg.) Deze foto's zijn volgens mij uniek omdat, voor zover mij bekend, het de enige zijn van deze bevrijdingsactie in Oud-Sabbinge. Graag schenk ik de hierbij geplaatste foto's (1 en 2) aan het Gemeen tearchief te Goes. Afb. 4. Geallieerde troepen in de Dorpsstraat te Wolphaartsdijk. Trekkers met veldgeschut, zie loop geheel links. (Origineel in oorlogsmuseum te Overloon.) 22

De Spuije | 2005 | | pagina 24