Rond de bevrijding van Nieuwdorp schoten de Duitsers vanuit Walcheren de school, vol met oorlogsmateriaal, aan de Herten- weg in brand. Wij, jongens, gingen na een paar dagen toen alles weer rustig was, naar die school om daar te kijken of er nog wat van onze gading was. Omdat wij sol daatje speelden moesten we geweren heb ben. Nu, die lagen er genoeg, wel verbrand, maar om te spelen nog goed bruikbaar. Ik bemachtigde een 'bren' machinegeweer. Met deze spullen trokken we met een groep knapen naar het gat van de Nieuwe Kraay- ertsedijk om tegen een groep knapen uit die buurt te vechten. Omdat er in de dijk op last van de Wehrmacht door Armeense krijgsgevangenen verschillende loopgraven waren gemaakt was dit een goede plek om soldaatje te spelen. In plaats van schieten gooiden we met macadamstenen, die langs de weg lagen. Ik sleepte mijn machinege weer overal mee naar toe. Op een gegeven moment klemde ik twee vingers tussen dat ding, mijn pink en ringvinger van mijn rechterhand. Maar ik speelde rustig door. 's Avonds thuisgekomen moest het eerst schoongewassen worden want het zat onder het vuil en grond, daarna werd er een doekje rond gedaan. Na enkele dagen begon het te zweren en moest ik weer naar die dokter. Die bekeek de zaak en trok met een ruk de nagel van mijn pink, daarbij zei hij: 'die andere nagel moet er ook af!'. Ik riep: 'laat die maar zitten'. Maar hij zei: 'laat die vinger nog eens zien'. Ik was zo naïef om mijn hand te laten zien. Hij pakte mijn arm en floep trok hij de nagel van mijn ringvinger. Wat was dat een ellende: elke dag spelen met vuil en zand in de wonden, vastgeplakt verband dat elke keer losgeweekt moest worden en dan weer elke morgen naar de wijkzuster in de wachtka mer van de dokter om de wonden te laten verzorgen. En dan weer op klompen naar school. In het begin gingen we naar de St. Jozef school aan de Kerkdreef. Maar al gauw werd deze school gevorderd door de Duit sers. Ook het huis van de dominee van het protestantse kerkje werd gevorderd, daarin woonde de Ortskommandant met zijn staf. Omdat er te weinig plaats was werd door Afb. 2. 's-Heerenhoek, R.K. Kerk met RK school. het schoolbestuur besloten om de leerlin gen om de andere dag les te geven. Voor ons wel aardig maar men leerde ook niets. Op school werden weer leien voor de dag gehaald omdat papier en schriften niet te koop waren. Ook kroontjespennen en inkt waren er niet. In die tijd heb ik op school niet veel geleerd, maar kwajongensstreken uithalen, bogeren, slootje springen, vogelnesten uit halen en meulenaers (meikevers) zoeken, soldaatje spelen en bij Smit Hazen rond hangen kon ik als de beste. 26

De Spuije | 2005 | | pagina 28