Baarlandse archiefstukken weer thuis vrijwilligers Jan de Ruiter In december 2004 kreeg de archivaris van de gemeente Borsele een enveloppe aange reikt met daarin wat originele archiefstuk ken, die betrekking hadden op Baarland. Dat betekende weer een waardevolle aan vulling op het schaarse gemeentelijke archief van vóór 1882. In dat jaar brandde in de nacht van 14 op 15 juli de parochieher- berg totaal af. In deze herberg vergaderde het gemeentebestuur. Daar was ook een kast, waarin de gemeentelijke administratie werd bewaard. Volgens ooggetuigen, dwar relden tijdens de bluswerkzaamheden bran dende archiefstukken over het dorp. Alles wat toen nog uit de brand kon worden gered, past in één archiefdoos. Als die doos wordt geopend, ruikt men nog steeds de brand. Wat nu teruggekomen is, komt uit het familiearchief van P. Bruggeman, burge meester van Baarland in de periode 1853- 1886 en bevat b.v. het kohier van de 100e penning uit 1795, een klacht van een aan tal ingezetenen over de toenemende belas tingdruk, een originele 'kopie' van een tes tament uit 1657 en een extract uit het schepenregister van 15 augustus 1761, die nende als eigendomsbewijs van een stuk grond dat Marijnus Walhoud aan zijn broe der Geerard Walhoud overdroeg. Marinus Walhout was schepen te Baarland en bewoner van de Steene Poorte, de grote boerderij net buiten het dorp, richting Bakendorp. Door familiebetrekkingen kwam daar later de familie Bruggeman te wonen. Een gedeelte van het familiearchief is uit eindelijk terecht gekomen bij Johannes Traas, fruitboomkweker te Baarland, die na de watersnood van 1953 emigreerde naar het Canadese Langley om daar een nieuwe toekomst op te bouwen. Hij behield echter zijn historische belangstelling voor zijn geboortestreek. Op zijn aanwijzingen kon het oude middeleeuwse doopvont in 2004 weer in de kerk van Baarland worden teruggeplaatst. De 90-jarige Traas, die nog dagelijks te vin den is op zijn 'greenery', heeft de stukken met een nicht meegeven, met het verzoek deze aan de gemeente Borsele over te dra gen. Dit als dank voor het eerste exemplaar van het in maart 2004 uitgekomen boek 'Baarland, land tussen Honte en Zwake', dat hem via een beeldverbinding tussen het Verenigingsgebouw 'The Camaronian' in Baarland en zijn woonplaats Langley door burgemeester E.J. Gelok werd aangeboden. HISTORISCH MUSEUM DE BEVELANDEN In juni opent het Historisch Museum De Bevelanden aan de Singelstraat zijn deuren en worden in een geheel vernieuwde presentatie de schatten uit de geschiedenis van de Bevelanden weer getoond. Om dit goed te kunnen doen heeft het museum voor allerlei werkzaamheden behoefte aan meer menskracht en zoekt daarom Het betreft onder meer. - publieksbegeleiding (rondleidingen, toezicht houden, vragen beantwoorden) - lesbegeleiding (assistentie bij het educatieve werk) - koffie en thee schenken (gastvouw/gastheerfunctie) - administratieve ondersteuning (P. R„ collectieregistratie) Kortom, er zijn veel werkzaamheden waarbij vrijwilligers leuk en zinvol werk zouden kunnen doen. De moge lijkheid bestaat scholing te volgen. Wie een of meer dagdelen per week beschikbaar heeft en het leuk vindt om in het museum te werken, kan een brief sturen en daarin aangeven naar wat voor soort werk de voorkeur uitgaat Inlichtingen worden versterkt door de directeur, drs. G, R. Heerebout: 01 13 - 22 88 83. Tijdelijk adres: Westhavendijk 152 B, 4463 AE Goes, 27

De Spuije | 2005 | | pagina 29