Aanwinsten van het museum Wie mist zijn spullen? Cornelis Elshakken, een inwoner van Goes, zat in 1746 vast op verdenking van het ple gen van diefstal. Hij was op zondag 15 mei 's avonds omstreeks negen uur over de schutting van de tuin van Bernardus Rimmers en die van het achtererf van Jan van de Voorde in de Wijngaardstraat geklommen. Daar had hij allerlei spullen meegenomen, zoals een roodkoperen thee ketel, een ijzeren tang en een blaaspijp, een roodbaaien keurs, een vrouwenmuts, een halsdoekje en nog wat linnen spullen. De baljuw eiste geseling, brandmerking en betaling van de kosten van het proces. De verdediging vroeg clementie: de dader had berouw, alles was buitenshuis meegeno men (dus geen inbraak), hij was dronken geweest en de eigenaar had alle goederen weer terug. Bovendien had Cornelis nooit eerder gestolen. Het vonnis luidde: geseling, verbanning voor altijd en betaling van de proceskosten. Bron: RAZE 1575, folio 86. Frank de Klerk Het Historisch Museum kocht van een handelaar een fotoalbum met daarin een groot aantal foto's van rooms-katholieke mensen uit Zuid-Beveland. Deze foto's zijn globaal te dateren in het einde van de negentiende eeuw en het begin van de twintigste eeuw. Het album heeft een rood- vilten omslag, met daarop bevestigd een goudkleurig blikken ornament. De bladen zijn van dik karton, met daarin uitgesne den venstertjes. In het album zijn foto's opgenomen van stokoude mensen, die in het begin van de negentiende eeuw gebo ren zijn. Er zijn enkele gedrukte portretjes opgenomen in het album, gemaakt bij het zilveren priesterfeest van pastoor Wennen te 's-Heerenhoek, 1896, en van het zelfde feest van pastoor Stoopman, eveneens te 's-Heerenhoek. Op dit moment wordt getracht meer namen te achterhalen. Het gaat om circa 75 foto's. De afbeelding geeft een indruk van het fotoalbum. Afb. 1. Twee pagina's uit het fotoalbum. (Aanwinst Histo risch Museum De Bevelanden.) 29

De Spuije | 2005 | | pagina 31