Boekindruk Zegelstempels uit Zeeuwse bodem, door H. Hendrikse, uitgeverij Aprilis Zaltbommel, 2003. Met de uitgave van dit boek is de Zeeuwse boekenkast verrijkt met een opmerkelijk boek. Een afzonderlijk boek over zo'n gede tailleerd onderwerp, is dit wel nodig? Aan de uitgave van het boek is duidelijk veel zorg besteed; de liefde van de samensteller voor het onderwerp is op iedere bladzijde zichtbaar. Een flinke lijst met sponsors maakte het mogelijk om de uitgave in deze vorm uit te geven. Hoe is het met de inhoud van het boek gesteld? Het boek poogt de vele zegelstempels die vanaf de middeleeuwen in Zeeland gebruikt zijn te rubriceren. Diverse afbeeldingen van schil derijen met zegelende personen en van bij zondere charters met zegels illustreren het inleidende deel. In museumcollecties zijn veel zegels bewaard gebleven. Verder zijn er de afgelopen jaren een groot aantal, dankzij onderzoek met metaaldetectors, in de bodem gevonden. Van de meest aan sprekende worden in het boek afbeeldingen geplaatst, in het catalogusdeel met een afdruk in kunststof. Het inventariseren van de Zeeuwse zegelstempels is verricht door de Werkgroep Metaalvondsten Zee land. Met het verschijnen van dit boek is het onderzoek zeker niet afgerond; regel matig worden zegelstempels gevonden bij opgravingen en duiken ze nog op in muse umcollecties die nader worden ontsloten. Hendrikse biedt een helder overzicht van de voorkomende vormen van zegelstempels zoals die nu bekend zijn. De tabel van de samenstelling van het metaal van de stem pels en de daarbij behorende datering is nuttig. Het boek geeft een goed overzicht van het gebruik van zegelstempels door de eeuwen heen, vanaf de tijd dat een zegel een grote rechtskracht had tot het moment dat een zegel vooral mooi moest zijn en vooral bij deftige mensen nog gebruikt werd. De kwaliteit van de afbeeldingen is buitengewoon goed; elk groefje in een stem pel is zichtbaar. De afdrukken van de stempels voegen nog iets toe aan het beeld. Na de publicaties van Van Beuningen over middeleeuwse metaalvondsten in Neder land (Heilig en Profaan, I en II) is dit een boeiend vervolg over een specifiek soort metalen objecten, die in openbare en privé- verzamelingen berusten, en die hopelijk nog in grote aantallen in de bodem zullen worden gedetecteerd. Het moet voor de werkgroep en de auteur een uitdaging zijn om ook over dit onderwerp over enkele jaren een deel 2 samen te stellen dat even verzorgd van de pers zal rollen. Frank de Klerk. Afb.l. Zegelstempel. Collectie Historisch Museum De Bevelanden.) 32

De Spuije | 2005 | | pagina 34