Otto Verhagen (1814-1870), ondernemer te Goes (deeii) Een overzicht van 'een veel bewogen en werkzaam leven' G.J. Lepoeter Gedurende de periode omstreeks het mid den van de negentiende eeuw werd de stad Goes meer gekenmerkt door achteruitgang, verval en gezapigheid, dan door bestuur lijke visie en veel blijken van gedurfd ondernemerschap. Op zich niet zo verwon derlijk want de tijdgeest was nu eenmaal zo en Goes vormde geen uitzondering op de regel. Otto Verhagen paste niet in dat plaatje. In 1836 op 22-jarige leeftijd in Goes gekomen, ontpopte hij zich als een veelzij dig en ondernemend man. Hij was iemand die zijn nek uitstak en die zijn uitgesproken liberale denkbeelden als daar aanleiding toe was van de daken schreeuwde. Otto Verhagen was een man die niet onopge merkt bleef, daar zorgde hij wel voor. Niet voor niets omschreef John Helsloot in zijn studie over de volkskundige ontwikkelingen in Goes hem als een kleurrijke, vurige en controversiële liberaal. Persoonlijke gegevens Otto Verhagen werd op 17 april 1814 te Utrecht geboren als zoon van Philippus Verhagen, van beroep commies bij 's Rijks Belastingen, en Maria M. S. Chatin. Op 29 oktober 1835 trouwde Otto Verhagen te Goes met Cornelia Jacoba Cruque, geboren te Goes op 11 maart 1814 als dochter van (wijlen) Jan Cornelis Cruque, apotheker, en Clasina Sijpard, artsenijmengster. In de huwelijksakte staat als zijn beroep vermeld assistent seinmeester, wonende te Kruinin- gen. Te Kruiningen werd op 18 februari 1836 zijn dochter Maria M. S. C. Verhagen geboren. Op 6 april 1836 werden zowel zijn ouders als het gezin van Otto Verhagen ingeschre ven in het bevolkingsregister van Goes. Het beroep van vader en zoon Verhagen was toen grutter. Hun gezamenlijk adres was Wijk B, nummer 73 (nu Sint Jacobs- straat nummer 52). Van het echtpaar Verhagen-Cruque werden in Goes nog tien kinderen geboren. In de periode 1840-1849 woonde Otto Ver hagen met zijn gezin op het adres Wijk B, nummer 37 (nu Grote Kade nummer 8). Later, vanaf 1853 of al enkele jaren eerder, was het woonadres Oosthavendijk E 5, vlak naast de daar gebouwde garancinefa- briek Zuid-Beveland. Otto Verhagen overleed te Goes op 8 november 1870. Zijn weduwe vertrok in december 1871 naar Middelburg. Afb. 1. Otto Verhagen. (Collectie Iconografisch Bureau, 's-Gravenhage.) Gruttersbedrijf De familie Verhagen vestigde zich in Goes om daar een bestaande boekweitmolen annex grutterswinkel over te nemen.1' 2

De Spuije | 2005 | | pagina 4