Leonard Lankhorst voor een bedrag van 930,- opnieuw een zoutkeet, met een dub bel pakhuis. Deze zoutkeet stond aan de oostzijde van de haven aan de weg naar de meestoof De Zon, Wijk E, nummer 5 en 6, kadastraal Sectie B, nummer 178.n' Otto Verhagen was een zoutzieder die zijn vak verstond. Aan de Goessche Courant van 30 december 1850 ontlenen we hier over interessante informatie. Op 16 juli van dat jaar had hij in een sectievergade ring van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Nijverheid te Haarlem, als afgevaardigde van de afdeling Goes, een uit zijn 'trafijk' afkomstig monster zout getoond dat hij ter vervanging van het veel geprezen Engelse tafelzout onder de naam Otto's zout in de handel wilde brengen. Op voorstel van de voorzitter van de sectie werd het monster in handen gesteld van een tweetal deskundigen, om het in verge lijking met het Engelse tafelzout aan een kwalitatief scheikundig onderzoek te onderwerpen. De uitslag was boven verwachting: 'Behalve toch dat dit zout zich door eene zeer witte kleur en voldoende fijnheid aan beveelt, bezit het ook in een scheikundig opzigt alle kenmerken van zuiverheid. Het blijft droog ook in eene vochtige damp kringslucht, is in ruim twee en een half deel water volkomen oplosbaar; de oplossing is helder, kleur en reukeloos neutraal, en levert door inwerking van de gewone her kenningsmiddelen geen spoor van kalk, magnesia of eenige andere verontreiniging. Het strekt ons ten genoege deze verkla ring te kunnen mededeelen. Gedurende vele jaren toch hebben onderscheidene zoutzie- ders, met opoffering van tijd en geld gepoogd, tot het doel te geraken, dat thans door den heer Verhagen bereikt is. Wij hopen dan ook, dat wanneer het Otto's zout in den handel komt, hetzelve het vreemde fabrijkaat geheel zal verdringen, en alzoo de naam des uitvinders, den heer Otto Verhagen, door het fabrijkaat aan de verge telheid zal ontrukt worden.' In een brief van 18 juni 1851, gericht aan burgemeester en wethouders, maakte Otto Verhagen bezwaar tegen het zonder aan kondiging uit de haven laten lopen van het water. Dit gebeurde in verband met werk zaamheden aan een los- en laadplaats te Wilhelminadorp. Het had te maken met de bouw van een garancinefabriek. Zijn twee zoutziederijen waren onverwacht stil komen te liggen door gebrek aan zeewater. Zijn schade bedroeg 20,- per werkdag. Vier andere ondernemers protesteerden eveneens bij de gemeente.12' Plotseling kwam er een ernstige kink in de kabel. In 1852 werd nieuwe wetgeving van kracht CWet van den 26sten April 1852, tot verbetering van den accijns op het zout', Staatsblad nr. 93) met het gevolg dat de zoutziederijen aan aangescherpte eisen moesten voldoen. Al leek het er in eerste instantie op dat het tijdelijk zou zijn, de bedrijven van Verhagen gingen voorgoed dicht. Aan de zoutziederij in Goes was definitief een eind gekomen. Voordat de opmars van Otto's zout op gang kon komen en de markt kon gaan veroveren, was het over en uit. Voor de zoutkeet aan de oostzijde van de haven was snel een oplossing voorhanden. Op 27 juli 1852 vond - tegelijk met drie woonhuizen van drie verschillende eigena ren - de verkoop plaats. De eigendom kwam in handen van de twee maanden tevoren opgerichte Maatschappij van ver beterde meekrapbereiding in Zeeland. Ter plaatse zou kort daarna een garancinefa briek gebouwd worden.13' De zoutkeet De Hoop werd op 10 januari 1853 in openbare veiling gebracht. Dit leverde geen aanne melijk bod op, zodat Otto Verhagen, ook de jaren daarna, eigenaar bleef.14' In de jaar lijkse verslagen van de toestand der gemeente Goes werd onder het hoofd 'Fabrieken' t/m 1865 elk jaar opnieuw mel ding gemaakt van de buiten werking zijnde zoutkeet De Hoop van O. Verhagen.15' De panden zullen uitsluitend als opslagplaats gebruikt zijn. Meekrapverwerking, de crisissituatie omstreeks 1845 Meekrap is een gewas dat in het zuidwes telijk kleigebied eeuwenlang een belang rijke rol heeft gespeeld. De in de meestoven uit de meekrapwortels bereide rode kleur stof, vooral gebruikt voor het verven van 6

De Spuije | 2005 | | pagina 8