Inhoud Woord vooraf Woord vooraf Otto Verhagen (1814-1870), ondernemer te Goes (deel 1) G.J. Lepoeter Een geheimzinnige vereniging Gerard Heerebout Mededelingen vanuit het museum Gerard Heerebout Goes 600 (of 588? jaar) Frank de Klerk Tentoonstelling zegelstempels Activiteiten 2005 Hanny Louisse De bevrijding van het noordwestelijk deel van Zuid-Beveland J.L. Kleinepier De bevrijding van Wissenkerke en Kamperland Impressies van een ooggetuige Evacuatie in de oorlogsjaren A. J. de Smit Baarlandse archiefstukken weer thuis Jan de Ruiter Roofgierige lieden in de achttiende eeuw W.P. den Toom Aanwinsten van het museum Frank de Klerk Dorpswandeling in Lewedorp Hanny Louisse Boekpresentatie: Kleine monumenten van Kapelle, Biezelinge, Eversdijk en Schore Hanny Louisse Boekindruk: Zegelstempels uit Zeeuwse bodem Frank de Klerk 1 2 15 16 17 18 19 20 23 25 27 28 29 30 31 32 Deze Spuije begint met het eerste deel van een artikel, door G.J. Lepoeter, over een mar kante negentiende-eeuwse Goese ondernemer: Otto Verhagen. Met succes was hij actief als grutter en later als handelaar in metselmaterialen. Minder succesvol was hij als (laatste) zoutzieder in Goes. Ondanks de kwaliteit van Otto's zout' zou zijn bedrijf al na enkele jaren dicht gaan. Tot slot investeerde hij in een garancinefabriek. Rond 1850 deden zich grote veranderingen voor in de verwerking van de meekrap. Deze worden hier door Lepoeter op boeiende wijze beschreven. De ondernemers in deze sector speelden zo goed mogelijk in op deze ontwikkelingen. Helaas leverden hun inspanningen niet altijd het gewenste resultaat op.... Gerard Heerebout beschrijft het merkwaardige geval van de vrijwel spoorloze verdwijning van een oudheidkundige vereniging. Vooral vreemd omdat het nog maar 60 jaar geleden is dat de Oudheidkundige Vereeniging 'De Bevelanden' ophield te bestaan. Wellicht zijn er lezers die er nog iets over kunnen vertellen, we horen het graag van u. In deze Spuije ook veel aandacht voor de bevrijding van de Bevelanden. Het betreft een aan tal artikelen geschreven door mensen die er zelfbij aanwezig zijn geweest. Geen verhande lingen over militaire strategieën en tactieken, maar verhalen van burgers die de oorlogs handelingen ondergingen. En die blij waren dat ze de bevrijding konden vieren met door de Duitsers achtergelaten 'Portugeesche sardines'. Vanuit het museum komt de verheugende mededeling dat de heropening na de ingrijpende verbouwing verwacht wordt op 3 juni. Gelukkig is alles net op tijd klaar om door middel van een speciale tentoonstelling een bijdrage te kunnen leveren aan de viering van 600 jaar Goes. U leest er meer over elders in deze Spuije. Tot slot willen we de eerste activiteit van dit jaar nog onder uw aandacht brengen: de jaar vergadering op 18 maart. Met de lezing van Jan J.B. Kuipers over de Verdronken dorpen op Noord-Beveland belooft dat een interessante avond te worden waar wij velen van u hopen te mogen begroeten. De kwitantie voor uw bijdrage over 2005 is bijge 1

De Spuije | 2005 | | pagina 3