Vereniging ter Bevordering van VOLKSBELANGEN. VOORLEZINGEN, Bij tie herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad te Goes, op Woensdag 2 Augustus 1865, wordt op nieuw door vele kiezers de aandacht gevestigd op den Heer O» VERHAGEN, die in hoogo mate hot vertrouwen zijner mede burgers verdient, de behoeften van alle gezind ten kent en daarom een zoo waardig lid zou zijn, dat wij hem met veel nadruk blijven aan bevelen. Eerste samenkomst tot het houden van Op Dingsdag 2 November des avonds ton half acht ure in de concertzaal. Sprekersde boeren Pr. .4. van CAJII'E?.. Pr S. F1CCABDT. Voor degenen die ffcene leden zijn der vei- ccmijingis de cntn'e bepaald op 25 ccnl. Mr. J. H. de LAAT de KANTER, Voort. Mr. M. J. de WITT HAMER, Sect. Afb. 7. Oproep aan de stemgerechtigden voor de verkiezing van twee leden van de gemeenteraad. (Goessche Courant 1 augus tus 1865.) betrekking van bouwkundige in dezen niet als bijzaak worde beschouwd, maar dat er werkelijk op gelet wordt om een daarin bekwaam en geadmitteerd persoon te ver krijgen. 17' Een en ander heeft er in geresulteerd dat Goes vanaf september 1866 in de persoon van Dirk de Koning over een bekwame en voortvarende stadsbouwmeester beschikte. Het bleek een schot in de roos te zijn, dat eerlijkheidshalve voor een groot deel op het conto van het inzicht en de vasthoudend heid van Otto Verhagen geschreven moet worden. Er zijn in de gemeenteraad méér momenten geweest waarop Otto Verhagen van zich deed spreken.18' Maatschappelijke betrokkenheid In Goes bestond vanaf 1816 een departe ment van de 'Maatschappij tot Nut van 't Algemeen'. Een periode van weinig activi teit binnen het departement werd met de viering van het 50-jarig jubileum in 1866 afgesloten. De discussies die in deze periode door de leden werden gevoerd, waren de aanzet voor een liberaal bescha vingsoffensief. Dit werd in hoofdzaak gedragen door drie verenigingen - voor Volksvoordrachten', Volksbelangen' en Volksvermaken' -, die kort na elkaar in de winter van 1866/1867 werden opgericht. De vereniging voor Volksvoordrachten ging al in mei 1868 op eigen verzoek op in Volks belangen. Otto Verhagen, lid van het Nut, Afb. 8. Advertentie in de Goessche Courant van 30 oktober 1868. leverde zijn bijdrage aan de ontwikkelin gen in deze periode. De vereniging voor Volksbelangen was eli tair. Meer dan de helft van de leden was tevens lid van het Nut. Als doelstelling hanteerde men 'het verspreiden van kennis en gezonde begrippen op maatschappelijk gebied'. Omdat 'liberaal' voor velen gold als een 'min of meer aanstootgevend bijvoeg lijk naamwoord', vond men het beter om dit niet te gebruiken. Uit de doelstelling zou men kunnen afleiden dat de vereniging een soort politieke pressiegroep was. Bij het lid Otto Verhagen leefde die opvatting inder daad. Hij wilde dat de vereniging zich met strooibiljetten in de actuele politieke dis cussies zou mengen. Volksbelangen verte genwoordigde echter overwegend de meer gematigde liberale stroming die tegenstel lingen niet op de spits wilde drijven. Otto Verhagen trok zich al snel uit de vereni ging terug.19' Toch bleef hij zich bemoeien met activitei ten die vanuit Volksbelangen werden ont wikkeld, namelijk het weren van het schoolverzuim en het onderzoeken van de mogelijkheid om schoolplicht in te voeren. Zo was hij prominent aanwezig tijdens de oprichtingsvergadering van het Schoolver bond in oktober 1869 te Utrecht. Aan de ingang van de zaal verspreidde hij onder de deelnemers een circulaire, waarin hij et- op aandrong dat zij zich in de vereniging zouden inzetten voor de wettelijke invoe- 11

De Spuije | 2005 | | pagina 13