ming van het leven, met ter zijde stelling van al wat stootend of onaangenaam is' en daardoor het verstevigen van de onderlinge 'broederband'. J. Helsloot schreef, verwij zend naar 'Altijd in Roeren': 'In een vereni ging waarvan de vurige en controversiële liberaal O. Verhagen hoofdman was, ontbrak deze sfeer van harmonie vrijwel zeker.'23' Van 'Altijd in Roeren' was Otto Verhagen inderdaad hoofdman en wel vanaf 1854 tot aan zijn overlijden in 1870. In 1871 werden de activiteiten tijdelijk gestaakt, in 1872 volgde de opheffing. 'Jacoba van Beieren' is, al is het op bescheiden wijze, tot op de dag van vandaag blijven bestaan.24' Vrijmetselaarsloge In 1801 werd in Goes, in navolging van andere plaatsen in Zeeland (Sluis, Middel burg, Vlissingen, Hulst, Veere en Zierik- zee), een vrijmetselaarsloge gesticht. De loge kreeg de naam 'De Opgaande Ster'. In 1823 werd de loge opgeheven.25' Op initia tief van een groepje van elf vooraanstaande liberalen in Goes en naaste omgeving kwam het in 1860 tot heroprichting van 'De Opgaande Ster'. Otto Verhagen was één van hen. De eerste bijeenkomsten van de loge ston den onder leiding van notaris H. K. Domi- nicus van den Bussche. Na ampele overwe gingen besloot deze evenwel geen voorzitter te willen zijn: 'Hoe meer hij ech ter had nagedacht over den grooten omvang der verplichtingen die hij had op zich te nemen, hoe meer hij tot de overtuiging kwam dat dit zijn krachten zou te boven gaan.' Otto Verhagen nam toen, na een verkiezing op 24 november 1860, het voor zitterschap van de loge op zich. Na twee jaar werd hij als voorzitter opgevolgd door J. Persant Snoep, heel- en vroedmeester te Wolphaartsdijk. In de jaren die volgden bleef Otto Verhagen zeer actief binnen de vrijmetselaarsloge.26' Overlijden 'In de afgelopen week verloor onze stad twee ingezetenen, wier naam op aller lippen zweefde en wier nagedachtenis lang in her innering zal blijven, om hetgeen zij gedaan ADVE RTKNTJ tl>'. Goes, S November lS?n. Heden overleed in den ouderdom van 55 jaar, de Heer OTTO VERHAGEN, in leven lid van de Provinciale Staten van Zeeland van den Gemeente Raad te Goes en van onderscheidene genootschappen. Diep betreurd door de weduwede kinderen behuwd-kinderen cn zijne bijna Sajnrigc moeder. Eenige kennisgeving. Afb. 9. Overlijdensadvertentie van de fami lie van Otto Verhagen. De vermelde leeftijd van 55 jaar moet zijn 56 jaar. (Goessche Courant 11 november 1870.) hebben.' Met deze woorden begon de necro logie in de Goessche Courant van dinsdag 15 november 1870. Twee volledig verschil lende figuren werden er in herdacht, de ondernemer Otto Verhagen en de predi kant Huibert Jacobus Budding. Otto Verhagen overleed in de avond van dinsdag 8 november 1870 na een kort ziek bed aan de gevolgen van een maagaandoe ning. Hij was 56 jaar oud geworden. Zon der enige twijfel kunnen we concluderen dat met hem in het stadje Goes van die tijd een opvallende man was heengegaan. Een man die pal stond voor zijn idealen, boorde vol energie en die met niet aflatende ijver trachtte anderen voor zijn denkbeelden te winnen. Een man met een scherpe tong en een scherpe pen. Driftig en ondiplomatiek zoals hij vaak kon zijn, zal hij regelmatig mensen tegen zich in het harnas gejaagd hebben. Dat zal nogal eens in zijn nadeel gewerkt hebben. Geen wonder dat Helsloot in zijn studie over de Goese samenleving hem typeerde als een kleurrijke, vurige en controversiële liberaal. Op zaterdag 12 november werd Otto Ver hagen - met magonniek eerbetoon - door tien leden van de vrijmetselaarsloge 'De Opgaande Ster' ten grave gedragen. Zijn magonnieke insignes lagen op de kist. De wethouder J.A.A. Fransen van de Putte, die hem door en door kende en die tevens lid was van de vrijmetselaarsloge, zei aan het grafdat men wars van alle partij digheid zal moeten erkennen dat Verhagen, in vele nuttige zaken en bijna alles wat 13

De Spuije | 2005 | | pagina 15