inwoners van de Bevelanden waar iets spe ciaals over te vertellen is, zoals Annie M.G. Schmidt, J. P. Balkenende, J.A. van der Goes, Buys Ballot, Mattheus Smallegange, Sanne de Regt, Freek de Jonge. Een stuk of dertig zijn er bij elkaar gezocht. Door een 'druk op de knop' gaat een filmpje lopen van de uitgezochte Bevelander. In de zaal aan de straatkant is een tijde lijke tentoonstelling 'Sparen op de Beve landen'. Hier wordt alles getoond wat met geld te maken heeft: geld, vals geld, aande len, rekenpenningen, spaarpotten, spaar bankboekjes, stempels en nog veel meer. Voor dit thema is gekozen omdat ook de Bevelandse Rabobank dit jaar een jubi leum heeft: 100 jaar. De bank in Kruinin- gen werd toen opgericht. Als begin 2006 Goes 600 voorbij is (en ook Rabo 100) zal in deze zaal voortaan de stadsgeschiedenis van Goes getoond worden. Van het materiaal van Goes 600 in de Zwarte Zusters Zaal en van materiaal van Goes 700 (de tentoonstelling van de woningbouwcorpora ties in het Stadhuis) wordt dan een nieuwe presentatie gemaakt. Uiteindelijk kan de bezoeker nog een verdieping hoger. Onder de hoge zolder is de tentoonstelling 'Zeeuws Meisje' te zien. Hier worden de streekdrachten van de Bevelanden getoond van de laatste 150 jaar. De bezoe ker kan zien hoe deze dracht zich ontwikkelde, hoe Protestant en Katholiek sterker gingen verschillen en hoe de dracht vrijwel verdwenen is. Dit doordat in vroeger jaren vrouwen en mannen de dracht aflegden, of doordat ze nu op hoge leeftijd overlijden. We laten ook zien waar de materialen voor kleding en sieraden vandaan kwamen. Ook hier zijn filmpjes de zien: interviews met draagsters en ex-draagsters, filmpjes van vroeger, toen het straatbeeld anders was dan nu. Daarmee zijn we rond in het museum. Het is sterk thematisch ingericht, in een moderne vormgeving, maar de kerntaak is natuurlijk hetzelfde gebleven: het is de schatkamer van het cultureel erfgoed van de Bevelanden. De museummedewerkers laten het met plezier allemaal zien en ze vertellen er graag enthousiaste verhalen over. Laatste nieuws Zeer recent is de ouderdom van het muse umgebouw, vroeger klooster, vastgesteld. Wanneer de zusters van Sint Agnes, bijge naamd de Zwarte Zusters, zich in Goes gevestigd hebben is niet bekend. Dekker (2002) neemt aan dat de bebouwing van Zusterstraat in het begin van de dertiende eeuw plaatsgevonden zal hebben. In 1343 zijn er in elk geval vier hofsteden aanwezig aan de latere Singelstraat en Zusterstraat. In 1445 werd aan het klooster vier gemeten land geschonken. En in 1482 is er in elk geval in de rekeningen sprake van een Zusterhuis. Dekker vermoedt dat de nonnen zich eerst vestig den in een bestaand huis (van de hofstede?) en later (maar in elk geval voor 1445) ter plekke de kloos terkapel en het klooster lieten bouwen. Inmiddels heeft dendro- chronologisch onderzoek nieuwe gegevens aan het licht gebracht. De eikenbo men, waaruit de balken van de begane grond, de eerste verdieping en de kap gezaagd zijn, hebben als laatste groei-jaar 1492. Dat betekent dat het groot ste deel van het nog bestaand complex kort na dat jaar (1493?) in één bouwfase gebouwd is en dat het eerder genoemde jaartal 1445 een te vroege schatting is. Afb. 1. Zuid-Bevelandse boer in klederdracht. (Collectie GA GoesJ 21

De Spuije | 2005 | | pagina 23