Gezocht één hand te verschuiven waren. Het was zo'n eenvoudige diefstal, dat deze toch niet naar de eis van de aanklager bestraft kon worden. Hij hoopte dat de rechter de aan gevoerde zaken zou laten meewegen en 'beval zich in ootmoed aan'. In zijn voordeel gold zijn bekentenis, maar de diefstal werd hem zwaar aangerekend, ook al pleegde hij die op aandringen van zijn vrouw. Het feit dat de kast open stond en hij geen geweld had gebruikt maakte de diefstal niet minder erg. Burgemeesters en schepenen veroordeel den Jan Vermeule tot brandmerken, ver banning voor altijd en tot betaling van de kosten van het proces. Bron: RAZE 1575, folio 55. Maatje Salomonse had in 1744 uit de win kel van Pieter Gunters twee lapjes sits1' ontvreemd. Zij had dit volmondig toegeven voor het gerecht. De baljuw eiste geseling, brandmerken en betaling van de kosten van het proces. De verdediging vroeg clementie op de vol gende vier punten: Zij had niet de intentie gehad om iets uit de winkel te ontvreemden. Zij was van plan geweest om thee te kopen, maar toen er niemand in de winkel kwam om haar te helpen, was de verleiding te groot gewor den; De eigenaar had geen schade geleden door deze diefstal, omdat Maatje een paar weken voor haar inhechtenisneming een deel had teruggebracht en de rest had betaald; Zij was altijd eerlijk geweest en niemand had iets op haar gedrag aan te merken; Ze was bejaard en had een zwakke gezond heid. Het vonnis luidde: Ze moest op de eerstkomende marktdag met roeden omhangen tussen twee die naars drie maal het marktveld rondlopen. Ze werd voor altijd verbannen en moest de kosten van het proces betalen. Bron: RAZE 1575, folio 85. Noot: 1. Sits is bont, meestal met kleine figuren op lichte grond bedrukt of gebeitst katoen, dat oorspronkelijk in Indië gemaakt werd en daar nog steeds veel gedragen wordt. Van Albert Kort ontvingen wij het hierna afgedrukte verzoek. Hopelijk zijn er lezers die over de gevraagde informatie beschik ken en die bereid zijn een bijdrage te leve ren aan dit onderzoek. 'Ik werk aan een vrij uitgebreide studie naar de geschiedenis van de veldwachters op Zuid- en Noord-Beveland. In de plaatse lijke archieven is weliswaar heel veel te vinden, maar waar ik vooral in geïnteres seerd ben, zijn foto's, herinneringen van mensen, dagboeken/notities of ander privé- archiefmateriaal waarover onze leden/lezers van De Spuije wellicht beschikken. De gemeenteveldwacht heeft van 1811 tot 1943 bestaan.' Iemand die iets weet, kan zich in verbin ding stellen met: Albert Kort Spanjaardstraat 8 4472 AR 's-Heer Hendrikskinderen 0113- 212410 alkort@zeelandnet.nl 25

De Spuije | 2005 | | pagina 27