Afb. 2. De Kuiaden- damsedijk is in 1903 nog onverhard. (Foto uit het hoek.) Afb. 3. De boerderij 'Jasperse', een van de vele kerkhoeven in de polders rondom Kwadendamme. Opname circa 1980. (Foto uit het boek.) Kwadendamme had betrekking op het wegennet in en rondom het dorp. Het gemeentebestuur zag het nut van verharde wegen niet in. Ze hadden toch al een brandspuit en zelfs straatlantaarns! Vele voorstellen tot verharding werden door de gemeenteraad afgewezen, ondanks het grote aantal verzoeken van de Kwaden- damse bevolking. Het zou tot 1911 duren voordat begonnen werd met het bestraten van de wegen. De overlast van modder in de winter en stof in de zomer, was eindelijk voorbij. Kwadendamme was en is een katholiek dorp. Op 15 april 1576 werd in heel Zee land de openbare uitoefening van de katho lieke religie verboden. Door deze maatregel ontstond een soort volksverhuizing: vele katholieken vluchtten naar het zuiden en vele hervormden uit Vlaanderen en Noord- Frankrijk vestigden zich in Zeeland. De Katholieke Kerk ging ondergronds, rondreizende priesters verzorgden de ziel zorg. Op afgelegen boerderijen (kerkhoe ven) werd de mis opgedragen. Op het einde van de zeventiende eeuw beschikte de Rooms Katholieke gemeenschap over twee boerderijen die als kerk waren ingericht. Soms was er wel onenigheid tussen de beide geloofsgemeenschappen, maar in feite waren dat niet veel meer dan inciden ten. In 1796, tijdens de Bataafse Republiek, kregen de katholieken het recht terug om 39

De Spuije | 2005 | | pagina 41