Otto Verhagen (1814-1870), onderneme (deel II en slot) Een overzicht van 'een veel bewogen en werkzaam leven' G.J. Lepoeter In deel I van dit artikel hebben we kennis kunnen nemen van de zakelijke activitei ten van Otto Verhagen. Maar er was méér in het leven en de maatschappij om hem heen waar hij zich voor interesseerde, zich zelfs druk om maakte. Het toeval wilde dat hij leefde in het midden van de negen tiende eeuw, de tijd dat het liberalisme met zijn geloof in de vooruitgang het meest ver breide inzicht was. Hij was een overtuigd liberaal. De grote staatsman J.R. Thor- becke was dan ook zonder twijfel zijn ultieme voorbeeld. Op politiek gebied gebeurde er veel in Nederland, Thorbecke was de grote voortrekker op weg naar de inrichting van een nieuw staatsbestel en de parlementaire democratie. De periode 1840-1870 wordt niet zonder reden wel eens aangeduid als het tijdperk Thorbecke. Op 3 november 1848 werd de nieuwe Grondwet afgekondigd. Het was een mijl paal in de geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden en zeker ook in de bele ving van Otto Verhagen. 'Hij was een der voornaamsten, die in 1848 ijverden voor de openbaarheid en die met ingenomenheid de wijziging der grondwet in liberalen zin begroetten en voorstonden.11 Vervolgens trad in 1850 de nieuwe Provin ciale Wet in werking. De invoering van deze nieuwe wetgeving bracht voor de samenstelling van het college van Provin ciale Staten grote veranderingen met zich mee. De oude samenstelling, waarbij de helft van de leden door de ridderschap en de andere helft door de steden werd benoemd, had afgedaan. Vanaf 1850 wer den de leden van Provinciale Staten per hoofdkiesdistrict rechtstreeks door de stemgerechtigde burgers gekozen. We moe ten hierbij bedenken dat het een zeer selec tief systeem was, waarbij het kiesrecht voor de burgers afhankelijk was van het bedrag aan te betalen belasting, een zoge naamd censuskiesrecht. Het aantal stem gerechtigden was dan ook relatief gering. De 'gewone man', naar de mening van de heersende klasse niet in staat om een mening te hebben, werd er buiten gehou den. Otto Verhagen was er bij In augustus 1850 vonden de eerste verkie zingen plaats voor het college van Provin- B EKEN DM AK ING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der Stad GOES. Yan het Bureau van stemopneming in het Hoofd kiesdistrict Goes, ontvangen hebbende, de Processen- Vfefbaal van inlevering der Stembriefjes en het op maken der gedane Herstemming ter benoeming van aoki Leden in de Provinciale Sinten van Zeeland, gehouden den 17 en 19 September 1850. Zijnde uit het Proces-Yerbnal- van laatslgemeldedagteekening en dat van den 5 September te vorengebleken da.t lot Leden der Provinciale Staten in dit Hoofd-- 'Kiesdistrict benoemd zijn, de Heeren Mr. Martinus Pietcr B! aanbeen. Pieten Beumer H ardenberg, Imun Guulterus Jacob van den Bosch. Jdriaan Kakebeekc. Mr. Johannes Cornells Reijnier van der Bilt, Johannes Fransen van de Putte Boudewijn van der Mandere. Mr. Joannes Jacobus van Deinse Mr. Ger. PFend. Thomas Fogelvanger. Phillippus Petrus Thomas Picrssens en Otto F er hag en. brengen overeenkomstig Art. 69 der kieswet van deri 4 Julij 1S50, Staatsblad No. 37), ter kennis van een ieder die het aangaatdat afschriften van ge noemde Processen-Yerbanl ter gewoner plaats in deze Gemeente zijn aangeplakt cn dat gelijke afschriften voor een ieder ter inzage, ter Stedelijke Secretarie zijn nedergelegd waar dezelve dagelijks uitgenomen des Zondags, in den voormiddag van 10 tot 1 ure, voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten' Sladhuize fan Goes, den 19 September 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. c. VAN DER MEER MOHR 'J'er ordonnantie tan dezelven Be Stadse-Secretaris L. de EO UW Jz. Afb. 1. Bekendmaking betreffende de verkie zing van leden van Provinciale Staten van Zeeland. (Goessche Courant 19 september 1850.) 2

De Spuije | 2005 | | pagina 4